Dekanın Mesajı

Mühendisler, bilimi ve tasarımı birleştirerek yeni sistemler ve teknolojiler geliştirir. Günümüzün robotik, yapay zekâ, bilgi birikimli küresel işgücü gibi kendisini gösteren gelişmeleri, sistemlerin ve teknolojinin de dönüşeceği bir değişim zamanını işaret etmekte. ALKÜ Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi eğitimci ve araştırmacıları olarak toplumun geleceğini inşa edecek bu dönüşüme katkı sağlamak için hevesle çalışıyoruz.   

Eğitimciler olarak rolümüz, öğrencilerimizin alacakları mühendislik eğitiminin topluma faydalı olacak yeteneğe dönüşmesini sağlamak ve kendi potansiyellerini ortaya çıkarmalarına yardımcı olmak. Girişimci ve araştırmacı ruhunu canlı tutan, toplumsal ve evrensel değerlere vakıf, geleceği şekillendirecek lider mühendisler yetiştirmek temel hedefimiz. Bunu başarmakta en büyük gücümüz ise çalışanlarımız. Dinamik, deneyimli ve yurtdışı tecrübeli akademisyenlerimiz ile uluslararası düzeyde en güncel mühendislik müfredatını öğrencilerimize sunabiliyoruz.   

Tarihsel, kültürel ve doğal mirasıyla ülkemizin en güzide yerlerinden olan güzel Alanya’mızda, Alaaddin Keykubat ismini yaşatan Üniversitemizin, kıymetli hayırseverimiz Rafet Kayış’ın ismini alan Mühendislik Fakültesinde, altısı İngilizce eğitim veren on bölüm ile eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerini sürdürmekteyiz. Ülkemizin dört bir yanından gelen öğrencilerimiz ile uluslararası öğrencilerimizin oluşturduğu mozaik bize güç katıyor. Öğrencilerimiz ve tüm çalışanlarımız ile biz büyük bir aileyiz ve eğitim, tasarım ve teknoloji adına yaptıklarımız, geleceğe umutla bakmamızı sağlıyor. Bu ailenin bir parçası olmak isteyen gençlerimizi de Fakültemizi keşfetmeye davet ediyorum.  

Prof. Dr. Erhan CENGİZ