Bölüm Haberleri

ALKÜ BÖLGE ŞAMPİYONU OLDU, SIRADAKİ HEDEF TÜRKİYE BİRİNCİLİĞİ

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ), TÜBİTAK 2242 Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Bölge Yarışmalarında üç proje ödülü ile büyük bir başarıya imza attı.

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen ve belirlenen 6 bölgeden biri olan Konya’da elemeleri yapılan 'Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışması'nda ALKÜ, Altürk-07 Roket takımı tarafından geliştirilen AGENA adını verdikleri “Alçak İrtifa Roketlerinin Millileştirilmesi ve Mekanik Ayrılma Sistemlerinin Geliştirilmesi” adlı projeleri ile birinci oldu. Türkiye genelinde yaklaşık 1600 öğrencinin başvuru yapmış olduğu ‘TÜBİTAK Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışması’nda 26 ilden sadece 8 proje bölge yarışmalarına girmeye hak kazanırken, ALKÜ Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi öğrencileri Roket takımı Savunma, Uzay ve Havacılık sanayi kategorisinde 1’inci olarak adlarını finale yazdırmayı başardı.

ALKÜ Roket takımı üyelerinden Anıl Karalök, Deniz Turgut ve Yusuf Yarba Konya da düzenlenen Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nda, hazırladıkları projeyle Savunma, Uzay ve Havacılık Sanayi kategorisinde “Alçak irtifa roketi” ile bölge birincisi oldular. ALKÜ'lü öğrenciler TÜBİTAK proje yarışmasında zirveye yerleşirken, Makine İmalat ve Otomotiv kategorisinde Hasan Kuş “Talaşlı İmalat Sektörü İçin Yerlileştirilmiş Zirkonya Esaslı Seramik Kesici Takımların Geliştirilmesi ve Karakterizasyonu” Projesi ile bölge 3’üncüsü; yine Savunma, Uzay ve Havacılık Sanayi kategorisinde “Sürü İHA Araştırma ve Geliştirme (SİHA)” ile Emre Keçeci de yine bölge 3’üncülüğüne layık görüldü. Öğrencilerin ihtiyaç duyulan alanlarda bilimsel çözümler üretmek, bilgi, beceri ve yenilikçi projeler geliştirmek için TÜBİTAK tarafından yapılan araştırma proje yarışmalarında Konya bölgesinde yarışan ALKÜ’de sonraki hedef İstanbul'daki Türkiye finallerinde birinci olmak.

Konu ile ilgili ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı; Altürk-07 Roket takımı üyelerinden Anıl Karalök, Deniz Turgut ve Yusuf Yarba’yı projenin fikir ve hazırlık aşamasında yanlarında olan ALKÜ Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Güneş, Danışman Hocaları Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Öğretim Üyeleri Dr. Öğr. Üyesi İsmail Topçu ve Doç. Dr. Hilmi Yurdakul ile birlikte makamında kabul etti. Süreç hakkında bilgiler alan Rektör Pınarbaşı; “TÜBİTAK- BİDEB tarafından 17 - 22 Eylül 2019 tarihleri arasında İstanbul'da düzenlenecek olan Türkiye finallerinde de ALKU'yü temsil edecek öğrencilerimize gönülden başarılar diliyorum, birinci olmalarını bekliyorum. Onlar bizlerin gururu oldular. Bizler de ileriki süreçte daha büyük başarılar için elimizden gelen her türlü desteği vereceğiz” dedi.

 

ALKÜ Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi’nden 5 proje TÜBİTAK tarafından düzenlenen 2242 Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmaları’nda 1600 proje içerisinden Konya Bölge Sergisi’ne katılmaya hak kazanmıştır. 24-26 Haziran 2019 tarihlerinde gerçekleştirilen serginin finalinde Savunma, Uzay ve Havacılık alanında “Alçak İrtifa Roketlerinin Millileştirilmesi Ve Mekanik Ayrılma Sistemlerinin Geliştirilmesi” adlı proje birincilik, “Sürü İHA Araştırma ve Geliştirme" adlı proje üçüncülük, Makine İmalat ve Otomotiv alanında ise “Talaşlı İmalat Sektörü İçin Yerlileştirilmiş Zirkonya Esaslı Seramik Kesici Takımların Geliştirilmesi ve Karakterizasyonu” adlı proje üçüncülük derecesini elde etmişlerdir. Finale kalan ve derece alan tüm öğrencilerimizi kutlar, başarılarının devamını dileriz.

 

Proje Adı Kategori Ekip Danışman Derece
Alçak İrtifa Roketlerinin Millileştirilmesi Ve Mekanik Ayrılma Sistemlerinin Geliştirilmesi Savunma, Uzay Ve Havacılık

Anıl KARALÖK, Deniz TURGUT, Yusuf YARBA

Dr.Öğr.Üyesi İsmail TOPÇU Birinci
Sürü İHA Araştırma ve Geliştirme Savunma, Uzay Ve Havacılık

Emre KEÇECİ, Ömer Faruk SÖNMEZ

Dr.Öğr.Üyesi Umut TOSUN Üçüncü
Talaşlı İmalat Sektörü İçin Yerlileştirilmiş Zirkonya Esaslı Seramik Kesici Takımların Geliştirilmesi ve Karakterizasyonu Makine İmalat ve Otomotiv Hasan KUŞ Doç. Dr. Hilmi YURDAKUL Üçüncü
Yumurta Kabukları İle Stabilize Edilmiş Tetragonal Zirkonya Polikristalin Esaslı Diş İmplantlarının Üretimi ve Karakterizasyonu Sağlık Buse BAŞAR Dr.Öğr.Üyesi Arife YURDAKUL -
OTO-MOBİL: Otopark Doluluk Oranları Ve Boş Park Yeri Konumları Mobil Uygulaması Akıllı Şehirler ve Ulaşım Furkan TEKKE, Zeynep SÖZEN, Niyazi EKİNCİ Dr.Öğr.Üyesi Özlem ERDAŞ ÇİÇEK -

 

 

 

 

 

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’nde (ALKÜ) bir grup üniversite öğrencisinin kurduğu Altürk-07 Roket takımı, AGENA adını verdikleri katı yakıtlı alçak irtifa uydu ayrılma sistemli roket üretti.

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Savunma Sanayi Teknolojileri Kulübü bünyesinde kurulan 8 kişilik Altürk-07 Roket takımı, roketlerin ayrılma sistemlerinin genellikle patlayıcılarla yapılması nedeniyle oluşan zararı dikkate alarak yeni bir proje geliştirdi.

Öğrenciler herhangi bir patlayıcı malzeme içeriği bulunmayan, tamamen mekanik bir ayrılma sistemi geliştirdikleri projeyle TEKNOFEST Roket Yarışması'na başvuruda bulundu. Ön elemeleri geçen ve tasarım aşamasına geçme hakkı kazanan grup, TUBİTAK'ın düzenlediği 2242 kodlu projeye de başvuruda bulundu. ALKÜ’nün geliştirdiği roket sistemi TEKNOFEST 2019’da yarışmaya katılacak.

“EYLÜL AYINDA DA TEST ÇALIŞMALARINI GÖRECEĞİZ”

ALKÜ Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Güneş yaptığı açıklamada, 3 yıllık yeni bir üniversite olmalarına rağmen öğrencilerinin hazırladıkları projeyle katıldıkları TEKNOFEST Roket Yarışmasında ön elemeyi geçtiklerini söyledi. Öğrencilerinin istekli ve arzulu olduğunu dile getiren Güneş, şöyle konuştu: "Öğrencilerimize fakülte ve üniversite olarak destek verdik. Verdiğimiz desteklerin boşuna olmadığını gördük. Savunma sanayi firmalarından destek aldık. 8 kişilik farklı mühendislik bölümlerinden öğrencilerimizin oluşturduğu grup, katıldıkları TEKNOFEST Roket Yarışmasında ön aşamayı geçti. Şimdi tasarım aşamasındayız. Eylül ayında da TEKNOFEST'te Tuz Gölü'nde yapılacak yarışmalara katılacağız."

Üniversite olarak kendilerinin de İHA'lar üzerinde çalışmalarının olduğunu ifade eden Güneş, "Bu projelerin başarılı olmasında daha önemli olan, öğrencilerimizin uzmanlaşması. Çünkü savunma sanayisi için uzman yetenekli mühendislerin yetişmesi lazım. Bizim de Alanya'da bu tür öğrenci ve mühendislerimizi yetiştirecek imkanlara sahibiz. Laboratuvarlarımız gelişiyor." diye konuştu.

“AYRILMA TESTLERİNİ BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRDİK”

Endüstri mühendisliği 4. sınıf öğrencisi ve proje yöneticilerinden Anıl Karalök, okulda öğrendiklerinin uygulamaya dökülmesi gerektiğini ve bu bağlamda da bir şey üretmeye kararı verdiğini söyledi. Okul arkadaşı Deniz Turgut ile fikrini paylaştıktan sonra Dekan Güneş'e mail attıklarını belirten Karalök, "Savunma sanayisi üzerinde neler eksik olduğu üzerinde düşündük ve eksiklikler üzerinde çalıştık. Roketlerin ayrılma sistemi üzerine yoğunlaştık. Geleneksel enerjik patlamalı ayrılmaları iptal edip, daha elektronik ve modern hale nasıl getirebiliriz üzerine düşündük. Arkadaşlarla fikir ortaklığına varıp çalışmalarımıza başladık." ifadelerini kullandı.

Roket fikrinin ilk kendi aklına geldiğini ancak bunu dile getirdiğinde bunu yapmak isteyen arkadaşlarının olduğunun ortaya çıktığını dile getiren Karalök, roketin çalışmasında uçmasından çok ayrılmasının nasıl daha sağlıklı olacağı üzerinde çalışma yaptıklarını vurguladı. Patlamayla gerçekleştirilen bir ayrılmada uydunun ve roketin zarar görme ihtimalinin olduğunu kaydeden Karalök, sözlerini şöyle sürdürdü: "Barut geleneksel ve basit bir sistem. Uydu gibi maliyeti yüksek işler için bu tarz enerjik sistemler risk teşkil ediyor. Bunca maliyet döküldükten sonra paralar harcandıktan sonra olasılıklara bel bağlamanın gereksiz olduğunu düşünerek elektronik bir ayrılma sistemi üzerinde çalıştık. Ayrılmayı otonom ve yer istasyonundan müdahale ile de yapabiliyoruz. Ayrılmaları geleneksele göre biraz daha iyileştireceğimizi düşünüyorum. Ayrılma testlerini başarıyla gerçekleştirdik. Şimdi bundan bir üst safhaya götürmek istiyoruz. 'Nasıl üretilebilir ve nasıl seri üretime adapte edebiliriz'i düşünüyoruz."

“BU PROJE BİZİM İÇİN İLK ADIM OLDU”

Endüstri mühendisliği 4. sınıf öğrencisi ve proje yöneticilerinden Deniz Turgut ise sadece bir roket yapmak veya ayrılma sistemi gerçekleştirme amacıyla yola çıkmadığını kaydetti. İnovatif bir şeyler üretmek ve sektöre katkı sağlama düşüncesiyle hareket ettiğini dile getiren Turgut, "Bu proje bizim için ilk adım oldu. Hep birlikte arkadaşlarımızla çalışarak bu noktaya geldik. Takımımızı da kurarken her alanda öğrencilerin olmasına dikkat ettik." açıklamasını yaptı.

 

ALKÜ ÖĞRENCİLERİ’NİN TÜBİTAK BAŞARISI

 

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi’nde okuyan 4 öğrencinin Projeleri TÜBİTAK tarafından desteklenecek.

 

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencilerinin hazırladıkları projeler “TÜBİTAK 2209-B Sanayiye Yönelik Lisans Bitirme Tezi Destekleme Programı” kapsamında destek almaya hak kazandı. Projeleri kabul edilen öğrenciler, ALKÜ Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Güneş, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri Doç. Dr. Hilmi Yurdakul, Dr. Öğr. Üyesi Arife Yurdakul, Dr. Öğr. Üyesi Fatma Aydın Ünal ve Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Bertan Beylergil ile beraber ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı’nı ziyaret etti.

 

Hasan Kuş’un, Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hilmi Yurdakul ve Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde İleri Teknoloji Seramikleri Sektörü’nde faaliyet gösteren MDA İleri Teknoloji Seramik A.Ş. firmasının Genel Müdürü Prof. Dr. Servet Turan’ın danışmanlığında hazırladığı “Talaşlı İmalat Sektörü İçin Yerlileştirilmiş Zirkonya Esaslı Seramik Kesici Takımların Geliştirilmesi ve Karakterizasyonu” isimli projesi; Buse Başar’ın, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Öğretim Üyesi Dr. Arife Yurdakul’un danışmanlığında hazırladığı “Yumurta Kabukları İle Stabilize Edilmiş Tetragonal Zirkonya Polikristalin (Ca–TZP) Esaslı Diş İmplantlarının Üretimi ve Karakterizasyonu” başlıklı projesi; Mehmet Üryan Tekin’in Dr. Öğr. Üyesi Fatma Aydın Ünal’ın danışmanlığında hazırladığı “Katı Oksit Yakıt Hücrelerinde Kullanılmak üzere Elektrot Malzemelerinin İyileştirilmesi ve Yakıt Hücresine Uygulanması” başlıklı projesi ve Şeyma Nur Durukan’ın, Makine Mühendisliği öğretim üyesi Dr. Bertan Beylergil’in danışmanlığında hazırladığı “Kompozit yapıştırma sistemlerinin mekanik performansının pultrüzyon yöntemi ile üretilmiş karbon fiber/epoksi pimler kullanılarak iyileştirilmesi” başlıklı projesi TÜBİTAK desteği ile gerçekleştirecek.

 

Rektör Pınarbaşı, öğrencilerinin başarılarının kendisini çok mutlu ettiğini söyleyerek, Dekan Güneş, öğretim üyeleri ve öğrencileri tebrik ederek, başarılarının devamını diledi. Geçen yıl da son sınıf öğrencilerinin TÜBİTAK tarafından projelerinin desteklendiğini ifade eden Pınarbaşı, sürdürülebilir bir başarı gösteren öğrenci ve öğretim üyelerinin bilimsel projelerdeki başarılarının artarak devam edeceğine inandığını belirtti.

,

 

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi 2018-2019 Güz Seminerleri, Dr. Öğr. Üyesi Fatma AYDIN ÜNAL’ın Katı Oksit Yakıt Pili Üretimi üzerine yaptığı sunumla devam etti.

Dr. Öğr. Üyesi Fatma AYDIN ÜNAL "Doğal kaynakların hızla tükenmesi ve daha temiz bir dünya amaçlanması gibi nedenler çalışmaları temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneltmiştir. Kullanılan petrol ve türevi yakıtlar gerek doğaya verdiği zarar, gerekse tükenebilirlik açısından problem teşkil etmekte ve bu problemlerin başında petrol türevli yakıtların ekolojik dengeye verdikleri zararlar gelmektedir. Bu olumsuzluklar göz önünde bulundurulduğunda temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelim bir tercih olmaktan çıkıp mecburiyet haline dönüşmüştür. Alternatif enerji kaynakları içinde en verimli ve kullanışlı olan hidrojendir ve hidrojenin dünyadaki gelişimi yakıt olarak kullanıldığı yakıt pili teknolojisi yönündedir. Konunun önemi nedeniyle ülkemizde ve dünyada yakıt pilleri/geliştirilmesi üzerine çalışmalar hızla devam etmektedir" dedi.

 

ALKÜ’LÜ AKADEMİSYENE EN İYİ TEZ ÖDÜLÜ

İstanbul Swissotel The Bosphorus’da 1-2 Kasım 2018 tarihlerinde gerçekleştirilen IAEC18 Uluslararası Otomotiv Mühendisliği Konferansı kapsamında yer alan “I. Otomotiv Tez Ödülleri” yarışmasında ALKÜ Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Öğretim Üyesi Dr. Arife Yurdakul En İyi Tez Ödülü’ne layık görüldü.

Otomotiv Endüstrisi İhracatçılar Birliği (OİB), Otomotiv Sanayi Derneği (OSD), Otomotiv Teknoloji Platformu (OTEP), Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) ve Uluslararası Otomotiv Mühendisleri Amerika Birliği (SAE International) tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Uluslararası Otomotiv Mühendisliği Konferansı (International Automotive Engineering Conference) IAEC18 İstanbul Swissotel The Bosphorus’da gerçekleştirildi. Bu yıl ilk kez organize edilen “IAEC 1. Otomotiv Tez Ödülleri kapsamında ALKÜ Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Öğretim Üyesi Dr. Arife Yurdakul’un Prof. Dr. Hasan GÖÇMEZ’in danışmanlığında hazırladığı tez çalışması ödüle layık görüldü.

“Otomotiv Sanayisinde Kullanılan Kaynak Pimleri için Hidrotermal Yöntemle Itriyum Tetragonal Zirkonya Toz Sentezi” konulu Tez Çalışması ile otomotiv sektöründe 2010-2018 tarihleri arasında tamamlanmış yüzlerce tez arasından sıyrılarak en iyi üç doktora tezinden birisi olma basarisi gösteren Yurdakul, projesi ile en iyi doktora tezi ödülünü kazandı.

 

 

Başarısından dolayı Öğretim Üyesi Dr. Arife Yurdakul’u tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

Bölüm Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hilmi YURDAKUL Davetli Konuşmacı olarak katıldığı Eskişehir’de düzenlenen Uluslararası SERES18 Konferansı’nda ALKÜ’yü başarıyla temsil etti.

10-12 Ekim 2018 tarihleri arasında Eskişehir'de, Anadolu Üniversitesi Yunusemre Kampüsü’nde ve Eskişehir Teknik Üniversitesi İki Eylül Kampüsü ev sahipliğinde Türk Seramik Derneği tarafından organize edilen IV. Uluslararası Seramik, Cam, Emaye, Sır ve Boya Kongresi (SERES'18)’nde, ALKÜ Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hilmi YURDAKUL “Light Emitting Diodes (LEDs): Seeing the Luminescence Centers in Silicon Aluminum Oxynitrides by Advanced Electron Microscopy”, başlıklı Davetli konuşmasını sunarak, Üniversitemizi ve Fakültemizi başarıyla temsil etmiştir. 

Öğretim üyemiz ayrıca SERES18’de “Advanced Ceramics” oturumunda, oturum başkanlığı ve poster sunum yarışması için jüri görevlerini de yaparak, konferansın yürütülmesine katkı sağlamıştır.

 

 

METALURJİ VE MALZEME MÜHENDİSLİĞİ KULUBÜ KAHVALTIDA BULUŞTU..

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Kulubü tarafından organize edilen ve artık geleneksel hale getirdiğimiz 2. Dönem Başı Tanışma Kahvaltımızı Gerçekleştirdik. Kahvaltıda öğrencilerimizin sorunları ve geleceğe dair yapılacaklar hakkında çok verimli dönütler ve öneriler alındı. Katılımlarından dolayı başta Rektör Yardımcımız ve Dekanımız Prof. Dr. Hasan GÜNEŞ Hocamıza, bölüm öğretim üyesi/elemanlarımıza ve öğrencilerimize Bölüm Başkanlığı olarak çok teşekkür ederiz.

 

ALKÜ ÖĞRENCİLERİ TÜBİTAK YARIŞMASINDA İKİNCİ VE ÜÇÜNCÜ OLDULAR

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Öğrencileri Tübitak 2241-Özel Sektöre Yönelik Lisans Bitirme Tezleri Yarışması’nda Konya Bölge’sinde yarışarak, Süreç Geliştirme Kategorisi’nde 2.lik ve Ürün Geliştirme Kategorisi’nde ise 3.lük ödülü kazandılar.

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü mezun öğrencilerinden Asude ÇAM ve Çağlar SUBAŞI, Doç. Dr. Hilmi YURDAKUL ve Dr. Öğr. Üyesi Arife YURDAKUL’un danışmanlığında TÜBİTAK 2209-B Sanayiye Yönelik Lisans Bitirme Tezi Destekleme Programı kapsamında destek alarak hazırladıkları lisans bitirme projeleri ile 8-10 Ekim 2018 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen Tübitak 2241-Özel Sektöre Yönelik Lisans Bitirme Tezleri Konya Bölge Sergisi Yarışması’nda yüzlerce proje içerisinden sıyrılarak Süreç Geliştirme Kategorisinde 2.lik ve Ürün Geliştirme Kategorisinde ise 3.lük ödülü kazandılar.

Süreç geliştirme kategorisinde 2.lik ödülü kazanan Metalurji ve Malzeme Mühendisliği mezun öğrencisi Asude Çam, Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hilmi Yurdakul’un akademik danışmanlığı ve Bursa’da Otomotiv Sektörü’nde faaliyet gösteren Sıla Kalite Firması Muayene ve Gözetim Müdürü Suat Öz’ün sanayi danışmanlığında hazırladığı projesi ile ilgili olarak, “İlave Tel Optimizasyonu ile Alüminyum Esaslı Alaşımların TIG (Tungsten Inert Gaz) Kaynağı Sürecinin İyileştirilmesi ve Karakterizasyonunun Gerçekleştirilmesi başlıklı lisans bitirme projemde, 6061 serisine ait alüminyum plakalara yöntem 141 TIG kaynağını uyguladım. Farklı kimyasal bileşimlere ait iki tel (AlMg5 ve AlMg4.5MnZr) ile kaynaklama üretim süreç optimizasyonunun iyileştirilmesini, kaynak bölgesindeki mekanik özelliklerin ve kalitede kaynak veriminin artmasını sağladık. Çalışmalarımız esnasında kaynak bölgesindeki taramalı elektron mikroskobu (SEM) görüntülerini incelediğimizde, AlMg5 kaynak teli ile kaynatılan bölgenin gözenekli bir yapıda olduğunu gördük. Bu boşluklara herhangi bir darbe denk geldiğinde dayanımın oldukça kötü etkilendiğini tespit ettik. Kaynak bölgesindeki dayanımı arttırmak için AlMg4.5MnZr kaynak teli ile plakaya kaynak işlemi uyguladık. Ardından tekrar SEM görüntüsü aldığımızda, kaynak bölgesindeki boşluklara özel bir malzeme olan zirkonyumun difüze olduğunu gördük. Yaptığımız mekanik testler ve mikroyapı incelemeleri sonucunda, AlMg4.5MnZr kaynak teli ile kaynatılan bölgenin mukavemet değerlerinin çok daha iyi olduğunu elde ettik. Bunun sonucunda, kaynak tellerine alternatif olarak bu telin otomotiv sanayiinde kullanımını ve yerli üretim talebini arttırmaya çalıştık” diyerek projesi hakkında bilgi verdi.

Ürün geliştirme kategorisinde 3.lik ödülü kazanan Metalurji ve Malzeme Mühendisliği mezun öğrencimiz Çağlar Subaşı, Bölüm öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Arife Yurdakul ve Kütahya’da faaliyet gösteren Teknoceram Ltd. Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Hilmi Yurdakul danışmanlığında hazırladığı projesi ile ilgili olarak, “Bilgisayar İşlemcisine Yönelik Hegzagonal Bor Nitrür Nano Levha (h-BNNSs) Esaslı Termal Macun Üretilmesi başlıklı lisans bitirme projemde, bilgisayar işlemcilerinde bulunan soğutma sistemlerinde kilit bir role sahip termal macun geliştirdik. İleri düzeyde nanoteknoloji kullanarak, Hegzagonal Bor Nitrür Nano Levha (h-BNNSs) esaslı termal macunu literatürde ilk defa ürettik. Geliştirmiş olduğumuz termal macun piyasadaki üst düzey ticari termal macunlara oranla çok daha iyi performans göstermiştir. Termal macunun yerli üretimini sağlamak, projenin hedefleri arasındaydı. Bu amaç doğrultusunda önemli bir adım attığımızı düşünüyorum” diyerek görüşlerini sundu.

Her iki öğrenci aynı zamanda, Konya Bölgesi’nde birçok köklü üniversitenin yarıştığı bir ortamda, yeni kurulan ve emin adımlarla ilerlemeye devam eden ALKÜ’yü böylesi büyük bir organizasyonda öncelikle temsil ettikleri ve sonrasında ise yarışmadan dereceyle dönmüş olduklarından dolayı büyük mutluluk ve gurur yaşadıklarını ifade ettiler. Ayrıca, bu büyük başarının kazanılmasında ve ilgili süreç boyunca desteklerini hiçbir zaman eksik etmeyen başta ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı’na, Rektör Yardımcısı ve Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Güneş’e, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Akademik/Sanayi Danışmanı Doç. Dr. Hilmi Yurdakul’a, Suat Öz’e, Akademik Danışman Dr. Öğretim Üyesi Arife Yurdakul’a ve Araş. Gör. Ercan Şener ile ailelerine çok teşekkür ettiklerini söylediler.

TÜBİTAK Üniversite Öğrencileri Proje Yarışması Konya Bölge Sergisi Ödül Töreni Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Prof. Dr. Erol Güngör Konferans Salonunda gerçekleşmiştir. Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Aydın, Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, idareciler ve öğrencilerin katıldığı törende TÜBİTAK Bölge Koordinatörü Doç. Dr. Mehmet Akif Erişmiş’in konuşmasının ardından yarışmada dereceye girenlere başarı belgeleri verilerek, toplu fotoğraf çekiminin ardından tören sona ermiştir.

Mezun öğrencilerimizi gösterdikleri bu başarıdan dolayı tebrik eder, yaşamlarının bundan sonraki kademelerinde başarılarının daim olmasını dileriz

 

METALURJİ VE MALZEME MÜHENDİSLİĞİ MEZUNLARIMIZ TÜBİTAK 2241 YARIŞMASI FİNALİNDE

8-10 Ekim 2018 tarihleri arasında Tübitak 2241-Özel Sektöre Yönelik Lisans Bitirme Tezleri Yarışması’nda, Üniversitemiz ve ALKÜ Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi, 2. aşamayı da geçerek finale kalma başarısı gösteren Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü mezunlarımız tarafından temsil edilecek…

 

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü’nden mezun öğrencilerimiz Asude ÇAM ve Çağlar SUBAŞI’nın Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hilmi YURDAKUL ve bölüm öğretim üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Arife YURDAKUL’un danışmanlıklarında TÜBİTAK 2209-B Sanayiye Yönelik Lisans Bitirme Tezi Destekleme Programı kapsamında destek alarak hazırladıkları projeleri, Tübitak 2241-Özel Sektöre Yönelik Lisans Bitirme Tezleri Yarışması’nda ilgili jüri tarafından değerlendirilerek, 1. ve 2. aşama süreçlerini geçip finale kalma başarısı göstermiştir. Bu sonuçla birlikte, her iki mezunumuz lisans tezi projelerini sunmak üzere 8-10 Ekim 2018 tarihleri arasında düzenlenecek Bölge Yarışmaları Sergisine davet edilerek, Üniversitemiz ve ALKÜ Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi’ni temsil edeceklerdir.

 

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölüm Başkanlığı ve ALKÜ Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Dekanlığı olarak mezunlarımızı öncelikle tebrik eder, sonrasında ise Tübitak 2241 Bölge Yarışmaları Sergisi’nde yapacakları sunumlarda başarılar dileriz.

 

ÖĞRETİM ÜYELERİMİZ ULUSLARARASI MÜHENDİSLİK TEKNOLOJİSİ VE UYGULAMALI BİLİMLER KONFERANSINDA

Fakültemiz Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Hilmi YURDAKUL ve Dr. Öğr. Üyesi Arife YURDAKUL Üniversitemizi Makedonya’da düzenlenen Uluslararası Konferansta başarıyla temsil ettiler.

17-21 Temmuz 2018 tarihleri arasında Makedonya’nın Üsküp şehrinde Technical University of Cluj-Napoca Romania, Mother Teresa University in Skopje ve Afyon Kocatepe Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü tarafından ortak olarak bu yıl 3.sü düzenlenen Uluslararası Mühendislik Teknolojisi ve Uygulamalı Bilimler Konferansı’nda (3rd International Conference on Engineering Technology and Applied Sciences ICETAS2018), ALKÜ Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hilmi YURDAKUL ve aynı bölümde Dr. Öğr. Üyesi Arife YURDAKUL, sırasıyla “Aberration-Corrected Scanning Transmission Electron Microscopy (AbC-STEM) Observations on the Powder and Sintered Y-TZP Ceramics”, “Analytical Transmission Electron Microscopy (ATEM) Investigations on the Superfine Powder and Sintered Co/Y-TZP Ceramics”, “Zirconia-Alumina (ZrO2-Al2O3) composites for Wear Resistance Applications” ve “Novel Black-Colored Zirconia Ceramics by Introducing Manganese Oxide” başlıklı Sözlü Bildirilerini sunarak, Üniversitemizi ve Fakültemizi Uluslararası düzeyde yurtdışında başarıyla temsil etmişlerdir.  

Öğretim üyelerimiz ayrıca ICETAS2018’de oturum başkanlığı görevlerini de yaparak, konferansın yürütülmesine katkı sağlamışlardır.

Dekanlığımız olarak Öğretim Üyelerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

 

 

ÖĞRETİM ÜYELERİMİZ 20. ULUSLARARASI MALZEME, METOT VE TEKNOLOJİLERİ KONFERANSINDA

Bölüm Öğretim Üyelerimiz Doç. Dr. Hilmi YURDAKUL ve Dr. Öğr. Üyesi Arife YURDAKUL Üniversitemizi Bulgaristan’da düzenlenen Uluslararası Konferansta başarıyla temsil ettiler.

26-30 Haziran 2018 tarihleri arasında Bulgaristan’ın Elenite şehrinde Bulgaria Academy of Sciences, Union of Scientists in Bulgaria, Science & Education Foundation of Bulgaria, Al-Farabi Kazah National University, Greece Kavala Institute of Technology, Institute of Power Engineering, National Academy of Sciences for Belarus ve Dept. Of Engineering and Computer Graphics in Russia ITMO University tarafından ortak olarak bu yıl 20.si düzenlenen Uluslararası Malzeme, Metot & Teknolojileri 2018 Uluslararası Konferansı’nda (20th International Conference Materials, Methods & Technologies 2018), ALKÜ Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hilmi YURDAKUL ve aynı bölümde Dr. Öğr. Üyesi Arife YURDAKUL, sırasıyla “The Production and Atomic-Scale Characterization of Zirconia-Based Ceramic-Matrix Composites for Wear Resistant Applications” ve “The Synthesis and Characterization of Novel Dark Black Y-TZP (Yttrium Tetragonal Zirconia Polycrystal) Powders Doping by Transition Metal Oxides” başlıklı sözlü bildirilerini sunarak, Üniversitemizi ve Fakültemizi Uluslararası düzeyde başarıyla temsil etmişlerdir.

 

METALURJİ VE MALZEME MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ İLK MEZUNLARINI VERDİ

ALKÜ 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni 1 Haziran 2018 tarihinde Konaklı Şehir Stadyumunda  çoşku ile kutlandı. Törende Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü ilk mezunlarını vermenin gururunu yaşadı.

Mezun olan Metalurji ve Malzeme Mühendisliği öğrencilerinden Asude ÇAM Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Fakülte İkincisi, Çağlar SUBAŞI ise Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Fakülte Dördüncüsü derecesini alarak mezun olmuştur.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü olarak mezun olan tüm öğrencilerimizi tebrik eder, kariyerlerinde başarılarının devamını dileriz.

 

ALKÜ RAFET KAYIŞ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ METALURJİ VE MALZEME MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ İLK MEZUNLARINI VERİYOR

Tübitak 2209-B Sanayiye Yönelik Lisans Bitirme Projesi Kapsamında Desteklenen Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Lisans Öğrencileri Proje Sunumlarını Rektör Yardımcımız ve Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Dekanımız Sayın Prof. Dr. Hasan GÜNEŞ Hocamızın da katılımıyla gerçekleştirilen Bitirme Projesi Sınavı’nda Başarılı Bir Şekilde Tamamlayarak Mezun Olma Aşamasında Zorlu Bir Engeli Başarıyla Geçmişlerdir.

Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Toplantı Salonunda Rektör Yardımcımız ve Dekanımız Sayın Prof. Dr. Hasan GÜNEŞ ve Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyelerinin katılım gösterdiği proje sunumlarında, “TÜBİTAK 2209-B Sanayiye Yönelik Lisans Bitirme Tezi Destekleme Programı” kapsamında Doç. Dr. Hilmi YURDAKUL ve Dr. Öğr. Üyesi Arife YURDAKUL’un akademik ve sanayi danışmanlıklarında destek almaya hak kazanan ALKÜ Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencileri Asude ÇAM, Çağlar SUBAŞI, Nurdan BAŞTÜRK ve Meltem CAN projelerini başarı ile sonuçlandırarak mezuniyet potasındaki en büyük engeli başarıyla aşmışlardır.

Asude ÇAM, “İlave Tel Optimizasyonu ile Alüminyum Esaslı Alaşımların TIG (Tungsten Inert Gaz) Kaynağı Sürecinin İyileştirilmesi ve Karakterizasyonunun Gerçekleştirilmesi”, Çağlar SUBAŞI “Bilgisayar İşlemcisine Yönelik Hegzagonal Bor Nitrür Nano Levha (h-BNNSs) Esaslı Termal Macun Üretilmesi”, Nurdan BAŞTÜRK “Zirkonya Esaslı Fren Balatası Üretimi ve Karakterizasyonu” ve Meltem CAN “Kevlar Ambalaj Sistemlerinin Geliştirilmesi ve Uygulanması” konularında gerçekleştirdikleri çalışmalar ve ürettikleri prototip malzemelerinden oluşan sunumlarını başarılı bir şekilde tamamlamışlardır. Projelerini başarılı bir şekilde tamamlayan öğrencilerimiz, Metalurji ve Malzeme Mühendisliğinin ilk mezunları olarak Fakültemizden mezun olacaktır.

Proje sunumlarını dinleyen Rektör Yardımcımız ve Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Dekanımız Sayın Prof. Dr. Hasan GÜNEŞ Hocamız, her bir projenin kendi içerisinde başarılı bir şekilde ALKÜ bünyesinde sonuca ulaştırılmasından dolayı çok memnun olduğunu ve proje çıktılarının mutlaka patent/faydalı model ve ulusal/uluslararası yayınlar olarak hem sanayiye hem de akademiye kazandırılması yönünde öğrencilerimiz ile öğretim üyelerimize değerli tavsiyelerde bulunarak, gelecek yıllar içerisinde bu tip bitime projelerinin ise çoklu öğrenci grupları ve fakültemiz içindeki farklı disiplinlerin ortaklaşa çalışmalarıyla da gerçekleştirilerek yeni bir sinerji çıkartılması temennisinde bulunmuştur.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hilmi YURDAKUL’da, bu yıl dört öğrencimizin bitirme tezlerini Tübitak desteğiyle sonlandırmalarının kendilerini oldukça mutlu ettiğini, gelecek yıllar için mezun olacak öğrencilerimiz içinde bu durumun iyi bir örnek teşkil ettiğini söyleyerek, çalışmaların sonlanmasında emeği geçen tüm Bölüm Öğretim Elemanlarına ayrıca teşekkür etmiştir.

Öğrencilerimizi Mühendislik Fakültesi Dekanlığı ve Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü olarak tebrik eder, ileriki kariyerlerinde başarılarının devamını dileriz.

 

METALURJİ VE MALZEME MÜHENDİSLİĞİ ÖĞRENCİLERİ’NDEN BİR TÜBİTAK BAŞARISI DAHA

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencisi Meltem CAN, Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hilmi YURDAKUL’un akademik danışmanlığını ve Ege Vitrifiye A.Ş. Ar-Ge Şefi Dr. Hakan KIRAN’ın sanayi danışmanlığını yapacağı projesi ile “TÜBİTAK 2209-B Sanayiye Yönelik Lisans Bitirme Tezi Destekleme Programı” kapsamında, 2017 yılı 12. Dönem Sonuçlarının açıklanmasıyla destek almaya hak kazandı.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği son sınıf öğrencisi Meltem CAN, Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hilmi YURDAKUL ve İzmir’de Seramik Sektörü’nde faaliyet gösteren Ege Vitrifiye Sağlık Gereçleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. firmasının Ar-Ge Şefi Dr. Hakan KIRAN’ın danışmanlıklarında hazırladığı “Kevlar Ambalaj Sistemlerinin Geliştirilmesi ve Uygulanması” isimli projesiyle “TÜBİTAK 2209-B Sanayiye Yönelik Lisans Bitirme Tezi Destekleme Programı” kapsamında destek almaya hak kazandı. Proje kapsamında, kevlar malzemesinin dayanım özelliklerinden yararlanılarak kompozit esaslı yeni bir ambalaj sistemi üretilecektir. Projenin çıkış noktası değerlendirildiğinde, genellikle işletmelerdeki nihai ürünler paketleme hattında veya dağıtım, depolama, taşıma ya da ithalat-ihracat gibi uzun nakliyat sürelerinde hasara uğramakta, ayrıca kullanılan ambalaj malzemeleri de ciddi atık oluşturarak, fabrika içerisinde üretim hatlarında yer ve enerji kayıpları yaratmaktadır. Dolayısıyla, paketleme endüstrisinin bu sorunlarına çözüm üretebilecek kevlar esaslı yeni kompozit malzemenin dayanım ve geri dönüşüm özelliklerinden yararlanılarak, kompozit ambalaj sistemi üretilecektir. Bununla birlikte, ALKÜ ve Ege Vitrifiye A.Ş. arasında Üniversite-Sanayi İşbirliği çerçevesinde gerçekleştirilecek bu tez çalışması kapsamında elde edilecek sonuçlar, sadece Seramik Sektörü’ndeki paketleme kullanımıyla ilgili karşılaşılan sorunlara yönelik değil, aynı zamanda başlıca elektronik ve beyaz eşya olmak üzere kaliteli paketlemenin ihtiyaç duyulduğu birçok sektörde de uygulanması beklenmektedir.

Öğrencinin akademik danışmanlığını yapan ALKÜ Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hilmi YURDAKUL, ALKÜ öğrencilerinin henüz lisans seviyesindeyken Ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusundaki öncelikli alanlardan “Ambalaj” ve “Plastik” sektörleri altındaki “İşlevsel ambalaj; uzun ömür, seçici koruma ve özellik katan yeni ambalaj teknolojilerinde üstünlük” ve “Üstün performans plastik ürünlerde buluşa ve yaratıya dayanan teknolojik geliştirmeler” başlıklarını dikkate alarak, yeni teknolojilere ve malzemelere yönelik Üniversite-Sanayi İşbirliği çerçevesinde projeler hazırlamalarını ve bu projelerin de TÜBİTAK tarafından ayrıca desteklenmesinden son derece mutlu olduğunu, ayrıca bu farklı projeyle birlikte mezun durumunda olan öğrencilerden bu dönem “TÜBİTAK 2209-B Sanayiye Yönelik Lisans Bitirme Tezi Destekleme Programı” kapsamında destek almış proje sayısının 4 (dört)’e yükselmiş olmasının kendilerini oldukça gururlandırdığını ifade etmiştir. Bunun yanında, özel bir parantez açarak lisans seviyesinde bile Ar-GE çalışmalarına sağladıkları destek nedeniyle EGE Vitrifiye Sağlık Gereçleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. firmasıyla ALKÜ Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Dekanlığı’na teşekkür ettiğini belirtmiştir.

 

HİBRİT NANOMALZEME BAZLI ELEKTROKROMİK CİHAZ TASARIMI KONUŞULDU

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi 2017-2018 Bahar Seminerleri, Dr. Öğr. Üyesi Çiğdem DÜLGERBAKİ’nin HİBRİT NANOMALZEME BAZLI ELEKTROKROMİK CİHAZ TASARIMI üzerine yaptığı sunumla devam etti. Dülgerbaki, “Ev ve ofislerde güneş ışığından daha fazla yararlanmak için yeni bir mimari anlayışın yanı sıra, yeni nesil malzemelere de ihtiyaç duyulmaktadır. Dolayısıyla yeni tür malzemeler ve bu malzemelere dayanan cihaz ve yapıların geliştirilmesi, günümüz teknolojisi ve araştırma alanı için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Akıllı camlar, mevcut cam sistemleri ile kıyaslandıklarında % 50’ye varan enerji tasarrufu sağlayabilmektedirler. Akıllı camlar, pencere camlarındaki uygulamaları ile güneş ışığının kontrollü giriş çıkışını sağlayarak doğal klima görevi görmektedirler. Bu çalışmada tungsten oksit (WO3) ve iletken polimer bazlı hibrit filmlerin farklı iyonik sıvılar kullanılarak kimyasal ve elektrokimyasal yöntemle sentezi, nanoliflerinin hazırlanması ve elektrokromik cihaz tasarımına uygulanması hedeflenmiştir. İyonik sıvı ve sentez yönteminin elektrokromik cihaz performansına etkileri karşılaştırılmıştır. Nanolif yapıdaki hibrit malzemelerde tersinir iyon giriş-çıkışları sayesinde renk değişimleri gözlenmiştir. Elektron geçişini hızlandıran ve aktif yüzey alanını artıran nanolif yapılar ile, bu çalışmada, elektrokromik teknolojide kullanılmak üzere optik yanıtı güçlü, renk verimi yüksek, uzun dönem dayanıklı cihazlar elde edilmiştir. Elektrokromik cihaz uygulaması yapılan hibrit nanolif malzemelerin, sahip oldukları üstün optik ve elektrokimyasal özellikler başka uygulama alanlarında da kullanılabilmelerine olanak sağlayabilecektir. dedi.

 

ALKÜ’DEN ULUSLARARASI BİR KONGRE DAHA

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) ile Hidrojen Teknolojileri Derneği işbirliğinde 3. Uluslararası Hidrojen Teknolojileri Kongresi (IHTEC 2018) düzenlendi.

15 farklı ülkeden 150 akademisyenin bildiri ile katıldığı ve 15-18 Mart tarihleri arasında Asia Beach Resort & SPA Hotel’de gerçekleştirilen kongre açılışına ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, Hidrojen Teknolojileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Dinçer, ALKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Güneş, Kongre Başkanı ALKÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hilmi Yurdakul, ALKÜ Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Hayri Akın ile yurtiçi ve yurtdışından çeşitli üniversitelerin akademisyenleri katıldı.  Hidrojen teknolojileri konusunda bilimsel, endüstriyel ve sosyal işbirliğini sağlamak ve sürdürülebilir koordinasyonu geliştirmek; hidrojen üretimi, temizlenmesi, depolanması, uygulamaları, modellenmesi, analizi, güvenliği ve stratejileri konularında gerçekleştirilen çalışmaları ulusal düzeyde değerlendirmek; tartışmak; fikir alış verişinde bulunmak ve bu faaliyetlerin hayata geçirilmesinde aracı olarak öncülük yapmak amacıyla düzenlenen kongrede sunumlar İngilizce gerçekleştirildi.

“IHTEC 2018’E EV SAHİPLİĞİ YAPMAKTAN MUTLUYUZ”

Araştırmacılara, bilim adamlarına ve mühendislere son gelişmeleri sunarak mevcut sorunları tartışmak için bir fırsatı veren Kongrenin açılış konuşmasını gerçekleştiren ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, bu tür Ulusal ve Uluslararası Kongrelere ev sahipliği yapıyor olmaktan dolayı memnuniyetini ifade ederek IHTEC 2018’in tüm katılımcılar için verimli olmasını temenni etti. İngilizce olarak gerçekleştirdiği konuşmasında ALKÜ ve Alanya hakkında bilgiler de veren Rektör Pınarbaşı, üç yıllık yeni bir üniversite olmasına karşın ALKÜ’nün uluslararası bir üniversite hedefinde yol aldığının altını çizerek “Uluslararası bir şehir olan Alanya’da uluslararası bir üniversite olma yolunda hızla ilerliyoruz” dedi.

NHEA Başkanı Kanada Toronto’da öğretim üyesi olan Prof. Dr. İbrahim Dinçer temiz ve zararsız bir teknoloji olan Hidrojen enerjisinin kullanımı ve son gelişmeleri ile ilgili yaptığı açılış konuşmasında, Hidrojen enerjisinin 21. Yüzyılın teknolojisi olacağının altını çizdi.

Keynote Speaker olarak konuşmasını yapan Richard Baker ise yakıt hücreleri konusunda gelinen son noktayı ve üniversitesinde araştırma grubu ile yürüttüğü çalışmalarda elde edilen son buluş ve gelişmeleri katılımcılar ile paylaştı.

Üç gün boyunca tebliğlerin sunulup konuların tartışıldığı akademik programın ardından katılımcılar için Alanya tanıtımının yapıldığı bir dizi gezi düzenlendi. Teleferik ile Alanya kalesine çıkış ve Alanya turu ve Damlataş Mağarası ziyareti gibi sosyal bir programın gerçekleştirildiği turda Kongreye katılan akademisyenler Alanya’nın tarihi ve doğal güzelliklerine hayran kaldılar. Tura katılan özellikle yurt dışı misafirler Alanya’yı çok sevdiklerini belirterek ileride turist olarak da Alanya’ya geleceklerini ifade ettiler.

 

BÖLÜM ÖĞRETİM ÜYELERİMİZ PROF. DR. ORHAN KURAL İLE BİRLİKTE

 

METALURJİ VE MALZEME MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ SON SINIF ÖĞRENCİLERİ TRT ANTALYA RADYO PROGRAMINDA

TÜBİTAK 2209B Sanayiye Yönelik Lisans Bitirme Tezi Destekleme Programı kapsamında projesi kabul edilen Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencileri Çağlar SUBAŞI, Asude ÇAM ve Nurdan BAŞTÜRK TRT Antalya Radyo Programına konuk olmuşlardır. Öğrencilerimizin başarılarının devamını dileriz.

 

ELEKTRON MİKROSKOBUYLA ATOMİK DÜZEYDE MALZEME TAYİNİ KONUŞULDU

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi 2017-2018 Bahar Seminerleri, Doç. Dr. Hilmi YURDAKUL’un elektron mikroskobuyla atomik düzeyde malzeme tayini üzerine yaptığı sunumla devam etti. Yurdakul, “SiAlON’lar a-β/Si3N4’ün aynı kristal yapısından türeyen yeni nesil katı-çözelti seramikleridir. Sinterleme ilavelerine bağlı olarak, kesme cihazlarından beyaz ışık yayan diyotlara (LEDs) kadar birçok farklı uygulama alanları için SiAlON’lardan istenilen mühendislik özellikleri başlıca iki en iyi polimorfu (a ve β), üçlü nokta fazları ve tane sınırlarından oluşan mikroyapı tarafından düzenlenebilmektedir. Bu nedenle, atomik-ölçekte karakterizasyon SiAlON’ların daha ileri düzeylere geliştirilmesi ve tasarlanmasında anahtar bir adımdır. Fakat son otuz yıl içerisinde, birçok araştırma SiAlON’ların mikrodan atomik-ölçekteki gözlemlerine ışık tutsa da, a- ve β-SiAlON birim hücrelerinin yanı sıra tane sınırlarının da atomik-ölçekteki STEM bilgisi günümüzde mevcut değildir. Burada, atomik-çözünürlükteki Elektron mikroskopi ve spektroskopi sonuçlarımız α-β SiAlON birim-hücreleri ve tane sınırlarında nadir-toprak ve geçiş metal atomlarının çözünürlüğü ve pozisyonlarının doğrudan görüntülenmesini göstermektedir. Bu özellik, SiAlON-esaslı yapısal malzemeler ve optik seramiklerin her ikisinin gelecek nesilleri için nanoskopik düzenlemelerinde nasıl uygun nadir-toprak tipleri ve SiAlON misafir polimorfları seçilmesi gerektiği hakkında yeni atomik-seviye mühendislik işaretleri sunmaktadır. SiAlON polimorfları ve tane sınırlarındaki safsızlık siteleri ve çözünürlüklerindeki gözlemlerimizin çok geniş bir uygulama alanı için nadir-toprak ve geçiş metal atomları katkılı malzemelerin üretiminde ileriye doğru yeni bir adım göstermesi beklenmektedir” dedi.

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi’nde okuyan 3 öğrencinin Projeleri TÜBİTAK tarafından kabul edildi.

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencileri Asude ÇAM, Çağlar SUBAŞI ve Nurdan BAŞTÜRK’ün Bölüm öğretim üyelerinden Doç. Dr. Hilmi YURDAKUL ve Yrd. Doç. Dr. Arife YURDAKUL’un danışmanlığında hazırladıkları projeleri “TÜBİTAK 2209-B Sanayiye Yönelik Lisans Bitirme Tezi Destekleme Programı” kapsamında destek almaya hak kazandı. Projeleri kabul edilen öğrenciler, ALKÜ Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Güneş, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri Doç. Dr. Hilmi Yurdakul ve Yrd. Doç. Dr. Arife Yurdakul’u, ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı makamında kabul etti. Rektör Pınarbaşı, öğrencilerinin başarılarının kendisini çok mutlu ettiğini söyleyerek Dekan Güneş, Bölüm Öğretim Üyeleri ve öğrencileri tebrik ederek, başarılarının devamını diledi.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği son sınıf öğrencisi Asude ÇAM, Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hilmi YURDAKUL ve Bursa’da Otomotiv Sektörü’nde faaliyet gösteren Sıla Kalite firmasının Muayene ve Gözetim Müdürü Suat ÖZ danışmanlığında hazırladığı “İlave Tel Optimizasyonu ile Alüminyum Esaslı Alaşımların TIG (Tungsten Inert Gaz) Kaynağı Sürecinin İyileştirilmesi Ve Karakterizasyonunun Gerçekleştirilmesi” isimli projesiyle “TÜBİTAK 2209-B Sanayiye Yönelik Lisans Bitirme Tezi Destekleme Programı” kapsamında destek almaya hak kazandı. Proje kapsamında otomotiv imalatında geniş bir yelpazede kullanılan alüminyum alaşımlarının kaynaklanma performanslarının iyileştirilmesiyle, nihai üründe üstün mekanik özellikli yeni alaşımların boy göstereceği üstün özellikli malzeme ve üretim süreçlerinin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bununla birlikte, ALKÜ ve Sıla Kalite arasında Üniversite-Sanayi İşbirliği çerçevesinde gerçekleştirilecek bu tez çalışması kapsamında elde edilecek sonuçlar, sadece alüminyum alaşımlarının Türkiye Otomotiv Sektörü’ndeki kullanımıyla ilgili karşılaşılan sorunlara yönelik değil, aynı zamanda alüminyum kaynağının kullanıldığı tüm sektörlerde de uygulanması beklenmektedir.

Bir diğer Metalurji ve Malzeme Mühendisliği son sınıf öğrencisi Nurdan BAŞTÜRK, Bölüm öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Arife YURDAKUL ve Kütahya’da başta Otomotiv Sektörü ve İleri Teknoloji Malzemeleri alanlarında faaliyet gösteren Teknoceram Ltd. Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Hilmi YURDAKUL danışmanlığında hazırladığı “Zirkonya Esaslı Fren Balatası Üretimi ve Karakterizasyonu” isimli projesiyle “TÜBİTAK 2209-B Sanayiye Yönelik Lisans Bitirme Tezi Destekleme Programı” kapsamında destek almaya hak kazandı. Proje kapsamında, fren balatalarının kullanım sürelerini uzatmak ve sürüş esnasında maruz kaldıkları titreşimi azaltmak için bilenen karbona dayanan fren sistemlerinin aksine, yenilikçi bir ürün olarak ileri teknoloji seramik (zirkonya) esaslı malzeme içeriklerinde iyileştirmeler yapılması suretiyle, frenleme sisteminin güvenliğinin arttırılması ve ayrıca maliyetlerinin düşürülmesi amaçlanmıştır. Bu sanayi odaklı tez kapsamında geliştirilecek olan yeni malzemenin, aşınma direnci yüksek birçok alanda kullanılabileceği düşünülmektedir.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği son sınıf öğrencisi Çağlar SUBAŞI ise, Bölüm öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Arife YURDAKUL ve Kütahya’da faaliyet gösteren Teknoceram Ltd. Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Hilmi YURDAKUL danışmanlığında hazırladığı “Bilgisayar İşlemcisine Yönelik Hegzagonal Bor Nitrür Nano Levha (h-BNNSs) Esaslı Termal Macun Üretilmesi” isimli projesiyle “TÜBİTAK 2209-B Sanayiye Yönelik Lisans Bitirme Tezi Destekleme Programı” kapsamında destek almaya hak kazandı. Bu sanayi odaklı Lisans Projesi’nde, Nanoteknolojiyi en üst sınırlarında kullanarak yalnızca birkaç atom kalınlığında süper termal iletkenlik gösterebilen yeni malzeme tasarımı ve kompozit malzeme üretim yaklaşımıyla düşük maliyetli ve aynı zamanda bilgisayar işlemcilerinin üzerinden ısıyı alabilecek yeni sistemlerin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Geliştirilecek bu tez çalışması kapsamındaki çıktıların, yüksek sıcaklık uygulamalarına maruz kalan birçok farklı sektörlerdeki makine ve teçhizatların da çok kısa bir süre içerinde kendi içyapıları bozulmaksızın kullanılabilmelerine olanak sağlaması beklenmektedir.

Öğrencilerin danışmanlığını yapan Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hilmi YURDAKUL ve Bölüm öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Arife YURDAKUL, ALKÜ’lü 3 öğrencinin henüz lisans seviyesindeyken Ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusundaki öncelikli alanlardan Otomotiv Sektörü, Nanoteknoloji ve İleri Teknoloji Malzemeleri gibi alanlardaki gelişmelerini takip ederek, millileştirilmiş yeni teknolojilere yönelik Üniversite-Sanayi İşbirliği çerçevesinde projeler hazırlamalarını ve bu projelerin de TÜBİTAK tarafından desteklenmesinden son derece mutlu olduklarını söylediler.

 

ALKÜ MÜHENDİSLİK İLK TÜBİTAK PROJESİNİ KAZANDI

Yeni nesil fosfor içerikli LED aydınlatma lambalarının üretimi Dünya’da ilk defa ALKÜ’de gerçekleştirilecek.

 

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Arife Yurdakul ve çalışma arkadaşları tarafından hazırlanan “Fosfor içerikli katı hal aydınlatma LED sistemlerinin geliştirilmesi, üretimi ve atomik ölçekte karakterizasyonu” içerikli proje, TÜBİTAK 3501-Kariyer Geliştirme Programı kapsamında desteklenmeye değer bulundu. 350 bin TL bütçeli ve 2 yıl sürecek proje, ALKÜ ve Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi’nin ilk TÜBİTAK projesi olma başarısını gösterdi.

 

Projenin sunumu için ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, bilgilendirme yapması için Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Arife Yurdakul’u makamında kabul etti. Sunumda, ALKÜ Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Güneş de hazır bulundu. Sunumun ardından Yurdakul’u tebrik eden Rektör Pınarbaşı,  “Üniversitemiz hem eğitim-öğretim, hem de bilimsel faaliyetler bakımından büyük aşamalar göstermeye devam diyor. Daha önce Tıp Fakültesinden 3 öğretim üyemiz TÜBİTAK projesi kazanmıştı. Bu defa da Mühendislik Fakültemiz ilk TÜBİTAK projesini kazandı. Proje sayılarını gittikçe artacaktır. Çünkü kaliteli hocalarımız özveri ile çalışmalarını sürdürüyorlar. Ben de hocamız Yrd. Doç. Dr. Afife Yurdakul’u tebrik eder, başarılarının devamını dilerim” diye konuştu.

 

Yürütücülüğünü Yrd. Doç. Dr. Arife Yurdakul’un yapacağı proje ekibinde ayrıca, ALKÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Hilmi Yurdakul, Dumlupınar Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Hasan Göçmez, Anadolu Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Servet Turan ve Anadolu Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Uçak Gövde-Motor Bakım Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Orkun Tunçkan da görev alacak. Ayrıca proje kapsamında, 1 adet yüksek lisans öğrencisine de bursiyer olarak proje süresince destek verilecek.

 

“PROJE ÜLKEMİZ İÇİN ÖNCELİKLİ ALAN”

Tübitak 3501 projesi hakkında bir açıklama ve projenin yürütücüsü Yrd. Doç. Dr. Arife Yurdakul, “Enerji kaynaklarını tasarruflu bir şekilde tüketmeye yönelik yeni malzemeler ve sistemlerin geliştirilmesi son zamanlarda Dünya’da oldukça popüler bir çalışma konusu haline gelmiştir. Bu amaçla, millîleştirilişmiş üstün özellikli yeni malzeme arayışları ve geliştirilmesine yönelik çalışmalarda, 2023 hedeflerimiz doğrultusunda ülkemiz içinde öncelikli alanların birisidir. Bu kapsamda, ALKÜ’de yapılacak bu projede, Dünya’da ilk kez katı hal aydınlatma sistemleri için yeni bir fosfor içerikli malzeme sentezi sayesinde yüksek verimde yeni nesil LED lambalarının üretimini ve ülkemizi LED üretiminde en üst seviyelere taşımayı hedeflemiştir. İlgili proje, ALKÜ Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi’nin ilk TÜBİTAK projesi olması açısından ayrıca büyük bir öneme sahiptir. ALKÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bünyesinde tamamlanması hedeflenen bu projenin, TÜBİTAK seviyesinde yeni projeleri ayrıca beraberinde getireceği ve elde edilecek çıktıların Ülkemiz otomotiv, beyaz eşya ve havacılık sanayisinde uygulanabilirliği ayrıca beklenmektedir. Yaptığımız çalışmalarda daima bizlere destek olan Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı ve Mühendislik Fakültesi Dekanımız Sayın Prof. Dr. Hasan Güneş’e teşekkür ederim” diye konuştu.

 

ALKÜ Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Güneş de, Proje yürütücüsü Yrd. Doç. Dr. Arife Yurdakul’u tebrik etti.

 

 

 

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği öğrencileri ve öğretim üyeleri Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Kulübünün organize ettiği kahvaltı etkinliğinde buluştu. Kahvaltıda Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Kulübünün 2017-2018 eğitim öğretim yılı içerisinde yapılması planlanan toplantılar, teknik geziler, seminerler ve eğitimler başta olmak üzere birçok konuda çalışmalar gerçekleştirildi.

 

Fakültemiz bünyesinde faaliyet göstermek üzere Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Kulübü kurulmuştur.

Bölüm içi düzenleyeceği etkinliklerle bölümün sosyalliğini artırmayı hedefleyen Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Kulübü başta Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü öğrencileri olmak üzere tüm mühendislik öğrencilerinin kendi çalışma alanları ile ilgili iş ortamlarını görmelerini sağlayarak öğrencileri daha bilinçli ve bilgili hale getirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Kulübünün bir diğer amacı ise kulüp üyelerini kendi meslek alanlarındaki ileri gelen insanlarla bir araya getirerek gelecekteki iş hayatları için önemli bir çevre oluşturmalarına yardımcı olmaktır.

 

Bölümümüz AKDENİZ Bölgesi'nde Kendi Kulvarının En Çok Tercih Edilen Bölümü Oldu.

2017 LYS tercih sonuçları sonrasında, ALKÜ Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü, 41 kişilik öğrenci kontenjanının tamamını doldurmuştur. Bu sonuçla, Fakültemizin Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü, AKDENİZ Bölgesi'nde yer alan diğer beş üniversitenin benzer bölümleri ile karşılaştırıldığında, kontenjanının tamamını doldurma başarısı gösterebilen TEK bölüm olmuştur. 

ALKÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği’nin gözü yükseklerde

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hilmi YURDAKUL çok yeni bir bölüm olmalarına rağmen üniversitemizin misyon ve vizyonu doğrultusunda, Türkiye’nin Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümleri sıralamasında ilerleyen yıllar içerisinde basamakları hızla tırmanarak üst sıralara doğru biran önce yol alabilecek kapasiteye sahip olduklarını söyledi. Alanya’nın bölgesel olarak ve Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesinin ise öğrenciler açısından her geçen gün cazibe merkezi haline geldiğini belirten Yurdakul’a göre, son teknoloji ile donatılmış laboratuvarların hizmet vermeye başlamasıyla birlikte bölümümüzün öncelikle ülke içi sıralamasında üst seviyelere yükselmesinin önünde hiçbir engel bulunmadığından bahsetti. Yeni dönemde kayıt yaptıran öğrencileri şanslı olarak nitelendiren Yurdakul’a göre, ilerleyen yıllarda öğrencilerimiz bölümümüzden mezun olduklarında geçmişe dönüp baktıkları zaman, giriş puanlarından çok daha yüksek puanlı bir bölümden mezun olduklarını rahatlıkla göreceklerini söyledi.

Bölümümüz laboratuvarlarının kurulum çalışmaları devam ediyor.

Bölüm altyapı projeleri kapsamında Mekanik İşlemler Test ve Analiz Laboratuvarı, Proses (Süreç) Laboratuvarı, Isıl İşlem Laboratuvarı, Şekillendirme Laboratuvarı, Metalografi Laboratuvarı ve Karakterizasyon Laboratuvarı cihazlarının alım ve kurulum çalışmaları devam etmektedir.

2017-2018 eğitim-öğretim yılında Rafet Kayış Mühendislik Fakültesindeyiz

İnşaatı tamamlanan Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi’ne taşınıyoruz. Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü 2017 Güz Dönemi’nden itibaren son teknoloji ile donatılmış sınıf ve laboratuvarlarda eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürmeye devam edecektir. 

Eski Site