Bölüm Hakkında

   

 

Tarihçe

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 31 Mart 2015 tarihinde kabul edilen ve 23 Nisan 2015 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan 6640 sayılı “Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunu” uyarınca, 2809 sayılı kanuna eklenen “Ek Madde 161” gereğince kurulmuş olup bölümümüz 2018 yılında 60+20 (yurtdışı kontenjanı) öğrenci alarak öğretime başlamıştır. Bölümümüz %100 ingilizce eğitim verilmektedir.

Misyon

Başlıca misyonumuz; mesleki ve etik sorumluluk bilincine sahip, temel mühendislik bilgileri ile donanmış, analitik düşünen, tasarım yapabilen ve çağın toplumsal ve evrensel sorunları ile ilgili çözümler üretebilecek; ulusal ve uluslararası kuruluşların her kademesinde başarılı çalışmalarıyla kendini kabul ettirebilen, öncelikle ülkesine ve tüm insanlığa yararlı olan mezunlar yetiştirmektir.

 

Vizyon

Evrensel ve etik ölçütler dahilinde, ülkemizin ve insanlığın yararına çalışan, araştıran, araştırma sonuçlarını yayına ve teknolojiye dönüştüren öncü bir bölüm olmaktır.

 

Makine Mühendisliği nedir?

Makine Mühendisliği insanlık tarihinin en eski mühendislik dallarından biridir. Makine mühendisleri; her türlü mekanik sistemin tasarımı, üretim planlaması, montajı, devreye alınması, bakım-onarımı ve işletmesi hususunda bilgi sahibidirler. Makine mühendislerinin, iklimlendirme-soğutma sistemlerinden otomotive, döküm teknolojilerinden yapay zekaya, nanoteknolojiden biyomekanik uygulamalarına kadar çok geniş bir yelpazede çalışma imkanları vardır.

 

 

Neden Makine Mühendisliği?

Ülkemizde Makine mühendisleri kamu ve özel sektörde istihdam edilmektedirler. Başlıca istihdam alanları; savunma sanayi, beyaz eşya sanayisi, otomotiv sanayi, inşaat ve gemicilik sektörü, tıp sektörü ve enerji sektörü gibi alanlardır. Makine mühendislerine verilen eğitimin temel amacı; mühendislik sistem ve problemlerine karşı, fiziksel, matematiksel ve analitik bakış açısı kazandırmaktır ve bu teorik bilgileri uygulama becerisi kazandırmaktır.

 

 

 

Makine Mühendisliği bölümünü tercih etmeyi düşünen adayların tasarım kabiliyeti yüksek, makine üzerinde uğraşmaktan keyif alan ve kolay sıkılmayan, makine ve fizik gibi konulara hakim, şekil ve uzay gibi durum ilişkilerini merak eden araştırmacı bireyler olmaları gerekmektedir.

 

Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri

 

BÖLÜM BAŞKANI

 

Dr. Öğr. Üyesi Fatih DARICIK

Dr. Öğretim Üyesi Fatih Darıcık lisans derecesini Çukurova Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünde, yüksek lisans ve doktorasını ise Cumhuriyet Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde tamamlamıştır. 2005-2009 yılları arasında plastik tekstil sektöründe üretim sorumlusu ve doğalgaz sektöründe sorumlu müşavir mühendis olarak çalışmıştır. 2009 yılında Cumhuriyet Üniversitesi Sivas MYO'da öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamış, doğalgaz tesisatı ve ısıtma-sıhhi tesisat laboratuvarlarının kurulmasında görev almıştır. 2012 yılında Adana Bilim Teknoloji Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümüne araştırma görevlisi olarak atanmış ve 2017 yılı sonuna kadar görevine devam etmiştir. Adana BTÜ bünyesinde Kalite Yönetim Sistemi (ISO 9001:2008), Laboratuvar Akreditasyonu (TS EN ISO/IEC 17025) ve Mesleki Yeterlilik Kurumu (TS EN ISO/IEC 17024) süreçlerinde İç Tetkikçi, Birim Sorumlusu ve Kalite Yönetim Sistemi Temsilcisi görevlerini sürdürmüştür. "TR62 Çukurova Bölgesi Boru Basınç Test ve Eğitim Merkezi" başlıklı kalkınma ajansı projesinde ve "Adana BTÜ İleri Teknolojiler Merkezi Ar-Ge Laboratuvarı" başlıklı DPT projesinde çalışmıştır. Dr. Fatih Darıcık yüksek lisans ve doktora tez çalışmalarında sürekli lif takviyeli ve polimer matrisli tabakalı kompozit malzemelerin mekaniği üzerine deneysel ve nümerik çalışmalar yapmıştır. "Nano Partikül Katkılı E-cam lifi/epoksi Kompozit Malzemelerin Yorulma Davranışları" başlıklı tez çalışmasında E-cam lifi/epoksi tabakalı kompozitlerin statik ve yorulma yükü altındaki tabakalar arası kırılma tokluğunun çoğul duvarlı karbon nano tüp partiküller ile iyileştirilmesi üzerine çalışmıştır. Öğretim üyemiz tabakalı kompozit malzemelerin üretilmesi, mekanik karakterizasyonu ve hasar mekanizmalarının araştırılması üzerine çalışmalarına devam etmektedir.

 

 

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

Dr. Öğr. Üyesi Sefa YILDIRIM

Dr. Öğretim Üyesi Sefa Yıldırım, lisans derecesini 2010 yılında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünden, yüksek lisans derecesini 2013 yılında, doktora derecesini ise 2017 yılında Çukurova Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünden almıştır. Dr. Sefa Yıldırım, yüksek lisans tezi kapsamında tabakalı kompozitlerin mekaniği üzerine çalışmalar gerçekleştirmiştir. Doktora çalışmasını ise fonksiyonel derecelendirilmiş malzemelerden yapılan dairesel yapıların serbest ve zorlanmış titreşimi üzerine yapmıştır. Ayrıca yapıştırma bağlantıları mekaniği üzerine de çalışmaları vardır. Dr. Sefa Yıldırım, özel sektörde ar-ge bölümünde çalışmalar yapmıştır.

 

 

 

Dr. Öğr. Üyesi Bertan BEYLERGİL

Dr. Öğretim Üyesi Bertan Beylergil, lisans derecesini 2006 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünden, yüksek lisans derecesini ise 2008-2013 yılları arasında araştırma görevlisi olarak görev yaptığı Niğde Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünden almıştır. 2013 yılında İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlayan Dr. Beylergil, doktora derecesini 2017 yılında İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Makine Mühendisliği bölümünden almıştır. Doktora derecesini aldıktan sonra Sabancı Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırmacı olarak çalışmıştır. Dr. Bertan Beylergil, yüksek lisans ve doktora tezi kapsamında fiber takviyeli kompozitler, yapıştırma bağlantıları, fiber takviyeli kompozitlerde nanofiberler kullanılarak kırılma tokluğu iyileştirme yöntemleri üzerine deneysel ve nümerik çalışmalar gerçekleştirmiştir. Doktora eğitimi süresince “Hidrojen depolanması ve dağıtımı amaçlı yüksek basınca dayanıklı hafif kompozit tank malzemelerinin ve sistemlerinin tasarlanması optimizasyonu ve prototip imalatlarının gerçekleştirilmesi” başlıklı TÜBİTAK 1001 Projesi’nde (No:215M182) görev almıştır.  Doktora eğitiminden sonra, doktora sonrası araştırmacı olarak Sabancı Üniversitesi’nde “Automated repair patch production for composites – ARP2, TÜBİTAK- Almanya Eğitim ve Araştırma Bakanlığı (BMBF) (2534) İkili İşbirliği programı, No: 215M116” projesinde görev almıştır. Halen, hibrid kompozitler, sandviç yapılar üzerine deneylsel ve nümerik çalışmalarını sürdürmektedir.

 

 

 

NEDEN ALANYA VE ALANYA ALAADDİN KEYKUBAT ÜNİVERSİTESİ?

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi kurulduğu günden beri her geçen gün kendini geliştiren genç, dinamik, nitelikli bir üniversitedir. Üniversitemiz yeni kurulan ve kurulma aşamasında olan laboratuvarları ile son teknolojiye sahip üstün donanımlı cihazlar sayesinde eğitim-öğretim olanaklarına sahiptir.  Her geçen gün sayısı sürekli artan dinamik akademik kadrosu ile hem ulusal hem de uluslararası düzeyde nitelikli bilimsel araştırmalara imza atmaktadır.

 

Üniversitemiz evrensel değerlere bağlı, insanlığa hizmet merkezli bir yönetim anlayışı ile eğitim-öğretim, bilimsel araştırma, yayın ve sosyo-kültürel faaliyetler yapan, karşılaşılabilecek sorunları aklın ve bilimin süzgecinden geçiren, öncelikli olarak içinde bulunduğu şehrin olmak üzere, bölgenin ve ülkenin ihtiyaç duyduğu nitelikli bireyleri yetiştiren bir üniversite olarak, toplumun huzur ve refahının artırılmasına yönelik çözüm, değişim, dönüşüm ve sürdürülebilir kalkınmasına öncülük etmektir.

Tercihlerinizi yaparken hayatınızın belki de en önemli ve yerine hiçbir zaman eşleniğini koyamayacağınız en az 4 yılınızı geçireceğiniz şehrin ve üniversitenin olanaklarını göz önünde bulundurarak bir değerlendirme yapmanızı tavsiye ediyoruz. Hatta tercihlerinizi yapmadan önce şehirleri, üniversiteleri ve bölümleri imkanlarınız ölçüsünde ziyaret ediniz. Bu bakımdan, Alanya Ülkemizin en modern ilçelerinden biri olup, nüfus ve sahip olduğu imkanlar açısından birçok ilden büyük bir yerleşim yerimizdir. Turizm bölgesinde yer alması sebebiyle en az büyük şehirler kadar sosyal olanaklar sunmaktadır.

 

Çok yakın bir zaman önce hizmete açılan Gazipaşa Alanya Havalimanı ile birlikte artık Alanya’ya ulaşmak dakikalarla söylenmektedir. İstanbul ve Ankara doğrudan uçuşları ile Alanya’ya her iki büyük ilimizden ortalama 65 dakikada ulaşmak mümkündür (Havacılık firmalarına bağlı olarak daha kısa da sürebilmektedir). Üniversite yerleşkemiz ise Gazipaşa-Alanya Havalimanına sadece 36,7 km uzaklıkta bulunmaktadır. Bununla birlikte, her ne kadar sanayi şehri olmasa da her biri bir sanayi devi olan Antalya, Konya ve Mersin illerine ait üçgene çok yakın olması, yine Adana, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Kayseri gibi sanayi bölgelerine ulaşılabilirlik açısından büyük bir potansiyele sahip olması Alanya’yı nitelikli öğrenciler yetiştiren bir cazibe merkezi konumunda tutmaktadır. Bu noktada doğa ile iç içe, sosyal olanaklar bakımından zengin Alanya’da hem eğitim hem de kültür birikimi sağlayan bir kurum olduğu için tercihlerinizi Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’nden yana kullanabilirsiniz.

 

Gazipaşa-Alanya Havalimanı Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

Alanya Belediyesi Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

Eski Site