Bölüm Hakkında

 

 

Tarihçe

İşletme Mühendisliği Bölümü ilk olarak Akdeniz Üniversitesi’ne bağlı Alanya Mühendislik Fakültesi bünyesinde 2012 yılında kurulmuş ve yüksek lisans öğrencisi almaya başlamıştır. 2014-2015 Eğitim Öğretim yılında ilk lisans öğrencilerini almıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 31 Mart 2015 tarihinde kabul edilen ve 23 Nisan 2015 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan 6640 sayılı “Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanuna” uyarınca, 2809 sayılı kanuna eklenen “Ek Madde 161” gereğince Antalya’nın Alanya ilçesinde kurulan Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi İşletme Mühendisliği Bölümü olarak eğitim öğretim faaliyetlerine kesintisiz devam etmektedir. Bölümümüz 2018-2019 Akademik Yılından itibaren Lisans programına yeni öğrencilerini İngilizce eğitim vermek üzere kabul edecektir.

 

İşletme Mühendisliği Nedir?

İşletme Mühendisliği mühendislik prensiplerinin işletme bilimine uygulama ile ilgili bir disiplindir. İşletme Mühendisliği öğrencilerinin eğitimi üç sacayağı üzerine oturmaktadır. Bunlar teorik işletmecilik eğitimi, teorik ve pratik mühendislik eğitimi ve gerçek alan uygulamalarının gerçekleştirileceği yönetim ve üretim stajlarıdır. Bu stajlarda belirlenen sektörler öğrencilerin kendi kişisel ilgi alanlarına göre değişkenlik göstermektedir. Staj yapılan sektörler inşaat, üretim, otomotiv ve gıda gibi teknik alanlar olabileceği gibi, bilişim, bankacılık, perakende gibi hizmet sektörleri de olabilmektedir. Niçin işletme mühendisine ihtiyaç vardır sorusunun cevabı gerçekte çok basit ve açıktır. İşletme mühendisliği mezunları en iyi işletmecilik uygulamaları ile mühendislik biliminin sağladığı bilgiyi dengeli bir şekilde anlama ve kullanma becerisini yönetebilmektedirler.

Bölümümüzde, Pazarlama, Yönetim, Üretim ve Sistem tasarımı ve Veri analizi ve Modelleme konuları çerçevesinde oluşturulan ve güncellenen müfredat öğrencilerin özel sektör ve kamu kurumlarında çalışabilmesine olanak vermektedir.

 

Niçin İşletme Mühendisine İhtiyaç Var?

  • Artan küresellik trendi temel işletmecilik prensiplerini bilen yetenekli mühendisler talep etmektedir.
  • Teknik ve işletmecilik yeteneklerini birleştiren mühendisler rekabette bir adım öne çıkmaktadırlar.
  • İşletme mühendisleri bir sistemin teknik olarak nasıl çalıştığını anlamanın yanında, bu sistemin diğer sisteler ile nasıl etkileştiğini de anlamak için eğitilirler.
  • Organizasyonlar hem teknolojinin hem de işletmeciliğin karmaşık problemlerini anlayabilen ve çözümler üreten mühendisler ararlar.
  • Organizasyonlar hem işletmeci hem de mühendis işe almak yerine bir işletme mühendisi ile problemlerini çözebilirler.

 

Misyon

Misyon; Ulusal ve uluslararası düzeyde tüm kamu ve özel sektör teşekküllerine çalışabilecek, yaratıcı, kendini geliştiren ve özgün, üstün becerilere sahip bilimsel bilgi birikimi ile birlikte sosyal alanda da kendini geliştirebilen mühendisleri yetiştirmektir.

 

Vizyon

Vizyon; Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesinin İşletme Mühendisliği alanında uluslararası standartlarda çalışabilecek ve almış olduğu mühendislik eğitimini somut bir çıktıya dönüştürebilecek bireyler yetiştirmektir.

 

Kontenjan, Taban ve Tavan Puanlar

İşletme Mühendisliği Programında eğitim süresi 4 yıldır. Bölümümüzün kontenjanı 2016 yılında 40 + 1 kişi olup MF-4 puan türünde öğrenci almaktadır. Bölümümüzün geçmiş yıllara ait taban ve tavan puanları ve kontenjan bilgileri aşağıdaki tabloda sunulmaktadır.

 

Yıl Kontenjan Taban (En düşük) Puan Tavan (En yüksek) Puan
2014 32 311,86791 384,75812
2015 32 266,35181 357,16952
2016 41 239,77577 328,73182
2017 41 246,02881 341,43202

 

NEDEN ALANYA VE ALANYA ALAADDİN KEYKUBAT ÜNİVERSİTESİ?

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi kurulduğu günden beri her geçen gün kendini geliştiren genç, dinamik, nitelikli bir üniversitedir. Üniversitemiz yeni kurulan ve kurulma aşamasında olan laboratuvarları ile son teknolojiye sahip üstün donanımlı cihazlar sayesinde eğitim-öğretim olanaklarına sahiptir.  Her geçen gün sayısı sürekli artan dinamik akademik kadrosu ile hem ulusal hem de uluslararası düzeyde nitelikli bilimsel araştırmalara imza atmaktadır.

Üniversitemiz evrensel değerlere bağlı, insanlığa hizmet merkezli bir yönetim anlayışı ile eğitim-öğretim, bilimsel araştırma, yayın ve sosyo-kültürel faaliyetler yapan, karşılaşılabilecek sorunları aklın ve bilimin süzgecinden geçiren, öncelikli olarak içinde bulunduğu şehrin olmak üzere, bölgenin ve ülkenin ihtiyaç duyduğu nitelikli bireyleri yetiştiren bir üniversite olarak, toplumun huzur ve refahının artırılmasına yönelik çözüm, değişim, dönüşüm ve sürdürülebilir kalkınmasına öncülük etmektir.

Tercihlerinizi yaparken hayatınızın belki de en önemli ve yerine hiçbir zaman eşleniğini koyamayacağınız en az 4 yılınızı geçireceğiniz şehrin ve üniversitenin olanaklarını göz önünde bulundurarak bir değerlendirme yapmanızı tavsiye ediyoruz. Hatta tercihlerinizi yapmadan önce şehirleri, üniversiteleri ve bölümleri imkanlarınız ölçüsünde ziyaret ediniz. Bu bakımdan, Alanya Ülkemizin en modern ilçelerinden biri olup, nüfus ve sahip olduğu imkanlar açısından birçok ilden büyük bir yerleşim yerimizdir. Turizm bölgesinde yer alması sebebiyle en az büyük şehirler kadar sosyal olanaklar sunmaktadır.

 

Çok yakın bir zaman önce hizmete açılan Gazipaşa Alanya Havalimanı ile birlikte artık Alanya’ya ulaşmak dakikalarla söylenmektedir. İstanbul ve Ankara doğrudan uçuşları ile Alanya’ya her iki büyük ilimizden ortalama 65 dakikada ulaşmak mümkündür (Havacılık firmalarına bağlı olarak daha kısa da sürebilmektedir). Üniversite yerleşkemiz ise Gazipaşa-Alanya Havalimanına sadece 36,7 km uzaklıkta bulunmaktadır. Bununla birlikte, her ne kadar sanayi şehri olmasa da her biri bir sanayi devi olan Antalya, Konya ve Mersin illerine ait üçgene çok yakın olması, yine Adana, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Kayseri gibi sanayi bölgelerine ulaşılabilirlik açısından büyük bir potansiyele sahip olması Alanya’yı nitelikli öğrenciler yetiştiren bir cazibe merkezi konumunda tutmaktadır. Bu noktada doğa ile iç içe, sosyal olanaklar bakımından zengin Alanya’da hem eğitim hem de kültür birikimi sağlayan bir kurum olduğu için tercihlerinizi Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’nden yana kullanabilirsiniz.

Gazipaşa-Alanya Havalimanı Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

Alanya Belediyesi Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

Eski Site