Bölüm Hakkında

 

 

 

Tarihçe

İnşaat Mühendisliği Bölümü ilk olarak 2018-2019 Öğretim yılında Alanya ALKÜ Mühendislik Fakültesi bünyesinde öğrenci almaya başlamıştır. Bölümümüzün amacı;  araştırıcı, yeniliklere açık, kritik analitik düşünebilen, özgüven sahibi, sürekli öğrenen ve bilgilerini doğru olarak kullanan, evrensel ve toplumsal etik değerler ile çevre koruma bilincine sahip, bölgesel, ulusal ve uluslararası alanda bilim, sanayi ve teknolojiye katkılar sağlayabilen İnşaat Mühendisleri yetiştirmektir.

Misyon

Misyon; Ulusal ve uluslararası düzeyde inşaat mühendisliği bilimi alanındaki ilgili kuruluşlarda çalışabilecek, kendini geliştiren, yenilikçi, kritik analitik düşünebilen, özgün, bilimsel bilgi birikimi ile birlikte sosyal alanda da kendini geliştirebilen mühendisleri yetiştirmektir.

 

Vizyon

Vizyon; Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesinin İnşaat Mühendisliği Bilimi alanında uluslararası standartlarda çalışabilecek ve almış olduğu mühendislik eğitimini somut bir çıktıya dönüştürebilecek bireyler yetiştirmektir.

 

 

Kontenjan

İnşaat Mühendisliği Programında eğitim süresi 4 yıl olup, eğitim dili Türkçe’dir. MF-4 puan türünde öğrenci almaktadır. 2017-2018 akademik yılında programın kontenjanı 60 kişi olarak belirlenmiş, ayrıca 10 kişilik yabancı öğrenci kontenjanı ayrılmıştır.

 

Bölüm Başkanı

Adı Soyadı: Prof. Dr. Mustafa Ümit GÜMÜŞAY

Görev: Bölüm Başkanı

Birim: Mühendislik Fakültesi

Bölüm: İnşaat Mühendisliği

E-Posta: umit.gumusay@alanya.edu.tr  

Telefon: 0(242) 510 60 60

GENEL BİLGİLER

İnşaat Mühendisliği, en temel manada; insanların hizmetine sunmak ve yaşam standardını arttırmak amacıyla yapılan her türlü yapının planlanması, projelendirilmesi, uygulanması ve denetlenmesi konularını ve bu süreçte kullanılan temel mühendislik bilgi ve tekniklerini içinde barındıran bir mühendislik dalıdır.

İnşaat Mühendisliği bölümünün amacı;

1. Kendi işini kurabilen, kamu kurumlarında ve özel sektörde mühendislik hizmetleri verebilen, yönetici ve liderlik görevi üstlenebilen,

2. İnşaat sektöründe faaliyet gösteren firmalarda, saha mühendisi, şantiye şefi gibi uygulama alanında görev alabilen,

3. İnşaat sektörünün farklı alanlarında (yapı, hidrolik, geoteknik ve ulaştırma) projeler üretebilen ve danışmanlık hizmetleri verebilen,

4. Ulusal ve uluslararası alanda bilimsel araştırmalar ve lisansüstü çalışmalar yapan,

topluma faydalı, sağlam karakterli mühendisler yetiştirmektir.

Toplum için, yüksek standartlı yaşam alanlarının sunulmasının yanısıra, oluşabilecek doğal felaketlere karşı da yapılarda alınabilecek önlemlerin araştırmalarının yapılması ve bu araştırmalar doğrultusunda emniyetli, ekonomik ve de estetik bakımdan üst düzeyde yapılar ortaya konulması, İnşaat Mühendisliği bölümünün esas amaçlarındandır.

Mezunlarının, çalışma alanı olarak oldukça geniş bir yelpazede iş bulma olanağına sahip olduğu ve insanlık tarihindeki en eski mühendislik birimlerinden biri olan İnşaat Mühendisliği bölümü; yapı, yapı malzemesi, geoteknik, yapı yönetimi, hidrolik, mekanik ve ulaştırma gibi ana bilim dalları altında çeşitli uzmanlık alanlarını da bünyesinde barındırmaktadır.

Mühendislik Fakültesi bünyesinde yer almakta olan İnşaat Mühendisliği bölümü, öğrencilerine bu temel mühendislik vasıflarının kazandırılmasının yanı sıra ihtiyaca yönelik tasarım yapan, meslek hayatında karşılaşabileceği çeşitli problemlere karşı etkili çözüm üretilebilecek bir formasyon kazandırmayı hedeflemektedir.

 

NEDEN ALANYA VE ALANYA ALAADDİN KEYKUBAT ÜNİVERSİTESİ?

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi kurulduğu günden beri her geçen gün kendini geliştiren genç, dinamik, nitelikli bir üniversitedir. Üniversitemiz yeni kurulan ve kurulma aşamasında olan laboratuvarları ile son teknolojiye sahip üstün donanımlı cihazlar sayesinde eğitim-öğretim olanaklarına sahiptir.  Her geçen gün sayısı sürekli artan dinamik akademik kadrosu ile hem ulusal hem de uluslararası düzeyde nitelikli bilimsel araştırmalara imza atmaktadır.

Üniversitemiz evrensel değerlere bağlı, insanlığa hizmet merkezli bir yönetim anlayışı ile eğitim-öğretim, bilimsel araştırma, yayın ve sosyo-kültürel faaliyetler yapan, karşılaşılabilecek sorunları aklın ve bilimin süzgecinden geçiren, öncelikli olarak içinde bulunduğu şehrin olmak üzere, bölgenin ve ülkenin ihtiyaç duyduğu nitelikli bireyleri yetiştiren bir üniversite olarak, toplumun huzur ve refahının artırılmasına yönelik çözüm, değişim, dönüşüm ve sürdürülebilir kalkınmasına öncülük etmektir.

Tercihlerinizi yaparken hayatınızın belki de en önemli ve yerine hiçbir zaman eşleniğini koyamayacağınız en az 4 yılınızı geçireceğiniz şehrin ve üniversitenin olanaklarını göz önünde bulundurarak bir değerlendirme yapmanızı tavsiye ediyoruz. Hatta tercihlerinizi yapmadan önce şehirleri, üniversiteleri ve bölümleri imkanlarınız ölçüsünde ziyaret ediniz. Bu bakımdan, Alanya Ülkemizin en modern ilçelerinden biri olup, nüfus ve sahip olduğu imkanlar açısından birçok ilden büyük bir yerleşim yerimizdir. Turizm bölgesinde yer alması sebebiyle en az büyük şehirler kadar sosyal olanaklar sunmaktadır.

 

Çok yakın bir zaman önce hizmete açılan Gazipaşa Alanya Havalimanı ile birlikte artık Alanya’ya ulaşmak dakikalarla söylenmektedir. İstanbul ve Ankara doğrudan uçuşları ile Alanya’ya her iki büyük ilimizden ortalama 65 dakikada ulaşmak mümkündür (Havacılık firmalarına bağlı olarak daha kısa da sürebilmektedir). Üniversite yerleşkemiz ise Gazipaşa-Alanya Havalimanına sadece 36,7 km uzaklıkta bulunmaktadır. Bununla birlikte, her ne kadar sanayi şehri olmasa da her biri bir sanayi devi olan Antalya, Konya ve Mersin illerine ait üçgene çok yakın olması, yine Adana, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Kayseri gibi sanayi bölgelerine ulaşılabilirlik açısından büyük bir potansiyele sahip olması Alanya’yı nitelikli öğrenciler yetiştiren bir cazibe merkezi konumunda tutmaktadır. Bu noktada doğa ile iç içe, sosyal olanaklar bakımından zengin Alanya’da hem eğitim hem de kültür birikimi sağlayan bir kurum olduğu için tercihlerinizi Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’nden yana kullanabilirsiniz.

Gazipaşa-Alanya Havalimanı Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

Alanya Belediyesi Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

 

 

 

   

 

 

Eski Site