Neden ALKÜ Gıda Mühendisliği?

NEDEN ALANYA VE ALKÜ GIDA MÜHENDİSLİĞİ?

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi kurulduğu günden beri her geçen gün kendini geliştiren genç, dinamik, nitelikli bir üniversitedir. Üniversitemiz yeni kurulan ve kurulma aşamasında olan laboratuvarları ile son teknolojiye sahip üstün donanımlı cihazlar sayesinde eğitim-öğretim olanaklarına sahiptir.  Her geçen gün sayısı sürekli artan dinamik akademik kadrosu ile hem ulusal hem de uluslararası düzeyde nitelikli bilimsel araştırmalara imza atmaktadır.

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Gıda Mühendisliği Bölümü, Türkiye’de Gıda Mühendisliği Lisans programı bulunan 47 adet devlet üniversitesi arasından, % 100 ingilizce eğitim dili ile farklılaşan 4 adet devlet üniversitesi arasında yer almaktadır. İngilizce’nin giderek tek küresel dil haline geldiği uluslararası akademik dünyada, bu dil ile eğitim veren, ve bu sayede, mezunlarını çok uluslu şirketlerde çalışmaya yönlendirebilen üniversiteler en iyi üniversiteler arasında yerini almaktadır. ALKÜ Gıda Mühendisliği Bölümü bu özelliği ile, dünya standardında bir üniversite olma yolunda hızla ilerleyen ve dünya standardında mühendisler ve bilim insanları yetiştirmeyi en önemli ilkesi olarak edinmiş üniversitemiz için de bir ilki gerçekleştirmekte ve üniversitemize uluslararası bir dünya üniversitesi olması yolunda öncülük etmektedir.  İngilizce dilinde verilen eğitim, aynı zamanda, yükseköğretimde küreselleşmenin en somut sonuçlarından biri olan uluslararası öğrenci hareketliliği için de en önemli kriterin sağlanması anlamına gelmekte ve öğrencilerimizin, ERASMUS programı dahilinde, eğitim faaliyetlerinin bir kısmını yurtdışında geçirmeleri için büyük bir avantaj oluşturmaktadır.  Bunun yanı sıra, öğrencilerimiz ERASMUS programı kapsamında ortak araştırma projelerine katılma imkanı bulacaklar ve eğitim kalitelerini kültürel etkileşimlerle arttıracaklardır.  

Güçlü, dinamik, yenilikçi akademik kadromuz ile bölüm içi etkinlikler ve bilimsel çalışmalar sürdürülmekte olup, halihazırda tercih etmiş ve ileriki dönemde yerleşmeye hak kazanacak öğrencilerimiz için çalışmalar yapılmaktadır. Ayrıca Alanya ve Antalya bölgelerindeki küçük, orta, büyük ölçekli gıda işletmeleri, turistik tesisler ve tarımsal uygulamalar yapan kurum ve kuruluşlar ile anlaşmalar ve ortaklıklar sayesinde öğrencilerimiz için gözlemleyerek öğrenme olanakları sunulmaktadır. 

 

Üniversitemiz evrensel değerlere bağlı, insanlığa hizmet merkezli bir yönetim anlayışı ile eğitim-öğretim, bilimsel araştırma, yayın ve sosyo-kültürel faaliyetler yapan, karşılaşılabilecek sorunları aklın ve bilimin süzgecinden geçiren, öncelikli olarak içinde bulunduğu şehrin olmak üzere, bölgenin ve ülkenin ihtiyaç duyduğu nitelikli bireyleri yetiştiren bir üniversite olarak, toplumun huzur ve refahının artırılmasına yönelik çözüm, değişim, dönüşüm ve sürdürülebilir kalkınmasına öncülük etmektir.

Tercihlerinizi yaparken hayatınızın belki de en önemli ve yerine hiçbir zaman eşleniğini koyamayacağınız en az 4 yılınızı geçireceğiniz şehrin ve üniversitenin olanaklarını göz önünde bulundurarak bir değerlendirme yapmanızı tavsiye ediyoruz. Hatta tercihlerinizi yapmadan önce şehirleri, üniversiteleri ve bölümleri imkanlarınız ölçüsünde ziyaret ediniz. Bu bakımdan, Alanya Ülkemizin en modern ilçelerinden biri olup, nüfus ve sahip olduğu imkanlar açısından birçok ilden büyük bir yerleşim yerimizdir. Turizm bölgesinde yer alması sebebiyle en az büyük şehirler kadar sosyal olanaklar sunmaktadır.

 

İlçede bulunan Gazipaşa Alanya Havalimanı ile birlikte artık Alanya’ya ulaşmak dakikalar almaktadır. İstanbul ve Ankara doğrudan uçuşları ile Alanya’ya her iki büyük ilimizden ortalama 65 dakikada ulaşmak mümkündür (Havacılık firmalarına bağlı olarak daha kısa da sürebilmektedir). Üniversite yerleşkemiz ise Gazipaşa-Alanya Havalimanına sadece 36,7 km uzaklıkta bulunmaktadır. Bununla birlikte, her ne kadar sanayi şehri olmasa da her biri bir sanayi devi olan Antalya, Konya ve Mersin illerine ait üçgene çok yakın olması, yine Adana, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Kayseri gibi sanayi bölgelerine ulaşılabilirlik açısından büyük bir potansiyele sahip olması Alanya’yı nitelikli öğrenciler yetiştiren bir cazibe merkezi konumunda tutmaktadır. Bu noktada doğa ile iç içe, sosyal olanaklar bakımından zengin Alanya’da hem eğitim hem de kültür birikimi sağlayan bir kurum olduğu için tercihlerinizi Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’nden yana kullanabilirsiniz.

 

Gazipaşa-Alanya Havalimanı Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

Alanya Belediyesi Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

Eski Site