Bölüm Haberleri

DR.ÖĞR.ÜYESİ AYŞE ERDOĞAN’IN TÜBİTAK BAŞARISI

 

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Erdoğan tarafından hazırlanan “Kekik [Origanum acutidens (Hand.-Mazz.) Ietswaart (Lamiaceae)] Bitkisinin Doğal ve Kültür Formlarından Elde Edilen Uçucu Yağların Epidermoid Kanseri Hücrelerinde (A-431) Apoptotik ve Membran Üzerine Etkilerinin Araştırılması” başlıklı proje TÜBİTAK 1002-Hızlı Destek Programı kapsamında desteklenmeye değer bulundu.

Günümüzde antineoplastik özelliği bilinen birçok ilacın kökeni bitkilerdir. Örneğin kanser tedavisinde kullanılan vinblastin, irinotekan, topotekan, vinkristin gibi pek çok antikanser ilacı bitkilerden elde edilmektedir. Bu bağlamda özellikle tıbbi bitkilerin ve bu bitkilere ait uçucu yağların saf olarak elde edilip değerlendirilmesi Ülkemiz için hem bilimsel hem de ekonomik açıdan oldukça önemlidir. Günümüzde kanser tedavisinde kullanılan sentetik birçok ilacın sağlıklı hücreleri de etkileyerek zarar verdiği bilinmektedir. Bundan dolayı çağımızın en önemli hastalıklarından biri olan kansere karşı bitkilerden elde edilen doğal bileşenlerin kullanıldığı yeni tedavi stratejilerinin araştırılması günümüzde oldukça önemli ve öncelikli konulardan biri haline gelmiştir. Proje kapsamında Ülkemize endemik bir kekik türü olan Origanum acutidens’in doğal ve kültür formlarından elde edilecek uçucu yağların epidermoid kanseri hücrelerinde (A-431) hücresel etki ve etki mekanizmaları karşılaştırılarak iki uçucu yağın biyolojik aktiviteleri arasındaki benzerlikler ve farklılıklar ortaya konacaktır.

 

Dekanlığımız olarak Öğretim Üyemizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.   

ALKÜ’YE BİR TÜBİTAK PROJESİ DAHA

 

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi’nin kazandığı TÜBİTAK projesi çalışmaları Parkinson hastalarına umut olacak.

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ay tarafından hazırlanan “Bazı Fenolik Bileşenlerin Mitokondriyal Biyogenez Üzerine Etkilerinin Değerlendirilmesi ve Olası Anti-Parkinson Etkilerinin Moleküler Mekanizmalarının Ortaya Çıkarılması” başlıklı proje TÜBİTAK 3501-Kariyer Geliştirme Programı kapsamında desteklenmeye değer bulundu. 3 yıl sürecek olan projeye 225 bin TL bütçe verildi. Proje kapsamında Parkinson hastalığının klinik öncesi ve klinik çalışmalarında test edilebilecek umut vadeden yeni nörokoruyucu ilaç adayları belirlenecek.

 

ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, proje hakkında bilgilendirme yapması için Proje Yürütücüsü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ay’ı makamında kabul etti. Sunumda, ALKÜ Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Güneş de hazır bulundu. Sunumun ardından Ay’ı tebrik eden Rektör Pınarbaşı, “Üniversitemiz hem eğitim-öğretim, hem de bilimsel faaliyetler bakımından büyük aşamalar göstermeye devam diyor. Daha önce Tıp Fakültesi ve Rafet Kayış Mühendislik Fakültesinden öğretim üyelerimizin kazandığı 4 TÜBİTAK projesi devam ediyor. Proje sayıları gittikçe artacaktır. Çünkü kaliteli hocalarımız özveri ile çalışmalarını sürdürüyorlar. Ben de hocamız Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ay’ı tebrik eder, başarılarının devamını dilerim” diye konuştu.

 

ALKÜ Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi ve Projenin yürütücüsü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ay’ın proje ekibinde ayrıca, ALKÜ Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı’ndan Dr. Öğr. Üyesi İshak Suat Övey, ALKÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı’ndan Dr. Öğr. Üyesi Erkan Maytalman ve ALKÜ Genetik ve Biyomühendislik Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Aslı Giray da görev alacak. Ayrıca proje kapsamında, 1 adet doktora öğrencisine de bursiyer olarak proje süresince burs verilecek.

PARKİNSON HASTALIĞINA YENİ İLAÇ ADAYLARI KEŞFEDİLECEK

 

TÜBİTAK 3501 projesi hakkında bir açıklama yapan ALKÜ Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi ve projenin yürütücüsü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ay, “Parkinson hastalığı, 60 yaş üzerindeki insanların yaklaşık %1’ini etkileyen kronik bir nörodejeneratif hastalıktır. Parkinson hastalığında gözlenen dopaminerjik dejenerasyonun altında yatan patolojik mekanizma hala belirsizliğini korusa da, aşırı derecede deneysel kanıt hasara uğramış mitokondriyal biyogenezden kaynaklanan mitokondriyal disfonksiyonun nörodejeneratif sürecin önemli bir parçası olduğunu öne sürmektedir. Bu nedenle, mitokondriyal biyogenezin aktivasyonunu sağlayacak yeni doğal bileşenlerin belirlenmesi Parkinson hastalığı için yeni tedavi stratejileri geliştirmek için çok önemlidir. Proje kapsamında belirlenecek olan nörokoruyucu yeni ilaç adaylarının sonraki projelerde Parkinson hastalığının klinik öncesi ve klinik çalışmalarında test edilmesi hedefliyoruz. Yaptığımız çalışmalarda daima bizlere destek olan Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı ve Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Dekanımız Sayın Prof. Dr. Hasan Güneş’e teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

 

ALKÜ Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Güneş de, Proje yürütücüsü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ay’ı tebrik etti.

 

 

 

ALKÜ’de “I. 25 NİSAN DNA GÜNÜ”

 

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Haftasında Alanya BİLSEM’in üstün yetenekli öğrencileriyle “25 Nisan Dünya DNA Günü’nü” Kestel Yerleşkesinde çeşitli etkinliklerle kutladı. Etkinliğe, ALKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Güneş, Alanya Belediyesi Başkan Yardımcısı Tunahan Kasapoğlu, İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Uyar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Er, Alanya BİLSEM Müdürü Fatih Sağır, ALKÜ Daire Başkanları, akademik ve idari personelin yanı sıra öğrenciler ve veliler katıldı.

Etkinlik kapsamında üstün yetenekli öğrencilere DNA’nın yapısı hakkında bilgiler veren Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aslı Giray Kurt, ardından DNA izolasyonunu ortaya çıkaran deneyi öğrencilerle birlikte gerçekleştirdi ve öğrenciler DNA hakkında hem teorik hem de uygulamalı olarak bilgi sahibi oldular.  Etkinliğin içeriğine yönelik bilgiler veren Kurt, “Buradaki etkinlikteki temel amacımız öğrencilerimizi küçük yaşta üniversite ile tanıştırmak, bilimi sevdirmek ve yönlendirmek. Bunu yapabilmek için eğlenceli bir etkinlik düzenledik. Üstün yetenekli öğrencilerimizle deneyler yaptık, DNA şiirleri okuduk, öğrencilerimiz “Hayalimdeki DNA” resim etkinliği kapsamında resimler çizdiler, uçurtma uçurdular ve enstrüman bilgisi olan öğrencilerimiz bizlere mini bir konser verdi.  Yani hem eğlendik, hem de öğrendik. Velilerimiz ve BİLSEM öğretmenleri de yapılan etkinlikten çok memnun kaldı” dedi.

 

Eski Site