Bölümden Haberler

ALKÜ tarafından Düzenlenen “Bu fikirde Gelecek Var!” Yarışmasının Birincisi Endüstri Mühendisliği öğrencimiz Mehmet Miraç Akça oldu!

Her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilmesi planlanan ve bu yıl “Bu fikirde Gelecek Var!” sloganı ile yola çıkan Girişimcilik Yarışması’nın finali ALKÜ İşletme Fakültesi Konferans Salonu’nda Alanya’nın ileri gelen sektör temsilcilerinin jüri üyeliği ile yapıldı. 31 Aralık 2018’de son başvuruların alınmasının ardından 40 proje arasından finale kalan 10 proje öğrenciler tarafından jürinin beğenisine sunuldu. ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan Güneş ve Prof. Dr. Leyla Harputlu, ALTSO Başkanı ve Litvanya Fahri Konsolosu Mehmet Şahin, MÜSİAD Başkanı Mustafa Durusoy, ALTİD Başkanı Burhan Sili, Alanyaspor Başkanı Hasan Çavuşoğlu ve Başkan Yardımcısı Kamil Köseoğlu, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel adına Yardımcısı Nazmi Yüksel, İşadamı Mimar Mustafa Temiz’in jüri üyeliğini yaptığı ALKÜ Girişimcilik Yarışması’nda Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencimiz ve bölümümüzün öğrenci temsilcisi Mehmet Miraç Akça  “ogrenciemlak.com” proje ismi ile birincilik ödülüne layık görüldü.

 

ALKÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü 2017 Mezunu Bilge Kaçmaz'ın Başarısı

ALKÜ Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nden 2017 yılında birincilikle mezun olan Bilge Kaçmaz, Milli Eğitim Bakanlığı’nın sağladığı “YLSY: Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme Sınavı”nda başarılı olarak İngiltere’de burslu yüksek lisans ve doktora yapma hakkını kazanmıştır. Eğitimini tamamladıktan sonra Milli Savunma Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nde görevine başlayacaktır. Mezunumuzu tebrik eder ve çalışmalarında başarılar dileriz.

 

Erasmus programını tamamlayan öğrencilerimiz

Bölümümüz öğrencilerinden Egehan TEZCAN Sannio Üniversitesi'nde (İtalya) ve Elif TİLKİ Rezekne Üniversitesi'nde (Letonya) Erasmus programı kapsamında 2017/2018 bahar dönemi eğitimlerini başarılı bir şekilde tamamlamışlardır.

 

Endüstri Mühendisliği öğrencileri FİKSSAN'da staj yapıyor

Endüstri Mühendisliği bölümümüzden 7 öğrenci fakültemizle staj anlaşması olan savunma sanayisine yönelik üretim yapan FİKSSAN Fikstür A.Ş. de 2018 yaz döneminde staj yapacaktır. Öğrencilerimize stajlarında başarılar dileriz. 

 

ALKÜ Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Mezuniyet Coşkusu

ALKÜ 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni, 1 Haziran 2018 tarihinde Konaklı Şehir Stadyumunda gerçekleştirildi. Törene Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Alanya Kaymakamı Mustafa Harputlu, Alanya Belediye Başkanı Âdem Murat Yücel, Alanya Cumhuriyet Başsavcısı Yasin Emre, Alanya İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Serkan Akbaba, Alanya Hamdullah Emin Paşa (AHEP) Üniversitesi Rektörü Durdu Öner, ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan Güneş ve Prof. Dr. Leyla Harputlu, ALKÜ Genel Sekreteri Fatih Özdemir, ALKÜ Fakülte Dekanları, Daire Başkanları, Meslek Yüksekokulu Müdürleri, Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Partisi) İlçe Başkanı Mustafa Toklu, ALKÜ akademisyenleri, kurum ve dernek yöneticileri ile öğrenciler ve aileleri katıldı.

Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği bölümümüz bu yıl ikinci mezunlarını verdi. Öğrencilerimize bundan sonraki yaşamlarında başarılar diliyoruz.

Endüstri Mühendisliği Öğrencilerimiz INDEX18’de

23-25 Şubat 2018 tarihleri arasında Koç Üniversitesi IES (Industrial Engineering Society) tarafından düzenlenen, En İyilerin En İyilerle buluştuğu IndEx'18 etkinliğine ALKÜ Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden Buse Ceren AKBAŞ, Dilek AYGÖREN ve Cemile GÜNDÜZ yapılan elemeleri geçerek katılım sağlamışlardır. Ford Otosan, HP, Borusan, Henkel, Unilever, Vestel, TEB, Sabancı Holding, Eczacıbaşı, Danone, Doğuş Otomotiv, BAT, Koçtaş, Abdi İbrahim, Estee Lauder, Bain&Company, Pfizer, PwC, GSK başta olmak üzere sektörün lider firmalarının C-Level konuşmacılarının verdiği seminerler 3 gün boyunca devam etmiştir. Öğrencilerimiz, etkinlik süresince firmaların hazırladıkları Workshop ve Vaka Analizlerinde faaliyet göstermişlerdir. Öğrencilerimize eğitim ve gelecek iş hayatlarında başarılar dileriz.

 

Mühendislik Haftasında bölümümüzde EMK ile faaliyetler düzenlendi

ALKÜ Rafet Kayış Mühendislik fakültesinde 4-8 Aralık 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen “Mühendislik Haftası” etkinlikleri kapsamında bölümümüz ve EMK kulübü katkısıyla etkinkikler düzenlenmiştir. 04.12.2017 tarihin fakültemiz öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Sibel BAKBAK hocamız “Endüstri Mühendisliği” konu başlıklı sunum gerçekleştirmiştir. 05.12.2017 tarihinde “Film Gösterisi: Devrim Arabaları etkinliği yapılmıştır. 06.12.2017 tarihinde ise bölümümüz öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Hacer YUMURTACI AYDOĞMUŞ hocamızın da teknik desteği ile BEER GAME oyunu düzenlenmiştir. Ayrıca 07.12.2017 tarihinde ALKÜ EMK kulübümüzce hazırlanan 300 kelimeden oluşan MÜHENDİSLİK TABUSU yarışma düzenlenmiş olup iki gün boyunca öğrenci arkadaşlarımıza bilgili ve eğlence dolu anlar yaşanmıştır. Tabu yarışmasını kazanan arkadaşlarımıza THY teknik gezisi için katılım ödülü verilmiştir.

 

ALKÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğrencisi YGA Zirvesinde

YGA; uluslararası bir sivil toplum örgütüdür, 2000 yılında Türkiye’de kurulmuştur. Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmayı hayal eder. Bu hayalini geleceğin liderlerini keşfederek ve onları bensiz liderler olarak yetiştirerek gerçekleştirir. YGA Liderleri liderlik kabiliyetlerini, daha iyi bir dünya için birlikte hayal kurup, projelendirip, hayata geçirirken; hayatın içinde geliştirirler.

YGA’ya her yıl 200 üniversiteden 50.000’in üzerinde üniversite öğrencisi başvurur. 5 aşamalı mülakatla seçilen 50 kişi; YGA Liderlik Programında üst düzey yönetici, akademisyen, sanatçı ve bilim insanlarından oluşan, aralarında Prof. Aziz Sancar, Prof. Doğan Cüceloğlu, Ahmet Bozer, Prof. Çiğdem Kağıtçıbaşı gibi isimlerin yer aldığı YGA Hayal Ortaklarından 1.000 saatin üzerinde eğitim alırlar.

Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencimiz Nurselin SÜLLÜ, YGA’ya yaptığı başvuru sonucunda yaklaşık 50 bin kişi arasından, yapılan sınav sonucunda seçilen 2.000 kişiden biri olarak YGA zirvesine katılmıştır. Öğrencimizin 50 kişilik YGA liderlik programına katılımı için değerlendirme süreci devam etmektedir.  

 

İnovaTim Ekibine Kabul Edilen Öğrenciler Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası Etkinliklerine Katıldılar

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) başkanlığı tarafından kurulan, öğrencilerin ufkunu genişletmek ve hayata farklı bir vizyonla bakmalarını sağlamak amaçlarını taşıyan İnovaTİM, 150 üniversiteden 40.000 kişinin başvurusu sonrasında yapılan sınav sonucunda seçkin 2.000 öğrencinin bir araya getirilmesi ile oluşturulmuş bir topluluktur. Yapılan başvuruların değerlendirmesi topluluktaki ekip tarafından yapılmakta ve değerlendirme süresi ortalama 2-3 ay kadar sürmektedir. Yapılan başvurular sonucunda ilk değerlendirme aşamasının olumlu olması durumunda öğrencileri online sınava tabi tutan topluluk, bu sınavda kısa sürede pratik düşünme yeteneğini ölçmeye çalışmaktadır. 2.000 kişilik ailenin üyelerine özel olarak, eğitimler, teknik ve yurt dışı gezileri gibi etkinlikler düzenlenmektedir. Ayrıca İnovaTİM üyeleri etkinlikler süresince birçok iş adamı veya girişimci ile görüşme fırsatına da sahip olmaktadır. Bunların yanında 5 yıldır devam eden Türkiye İnovasyon Haftası etkinliklerinde İnovaTİM öğrencileri aktif olarak görev almaktadır. Herhangi bir yenilikçi proje olması durumunda İnovaTim bu konuda öğrencileri gerek akademisyenler gerekse melek yatırımcılar ile görüştürerek destek sağlıyor. İnovaTim ailesindeki kişilere yine belli başlı şartlara göre burs ve staj imkânı sağlanmaktadır. Bugüne kadar 14 farklı ülkeye giden İnovaTİM’liler deneyimlerini arttırmanın yanı sıra ikili görüşmelerle sağladıkları katkılarla ihracata da değer katmaktadır. İnovasyon, girişimcilik, bilgi çağı ekonomisi ve proje yönetimi konularında öğrencilere eğitim verilmesini hedefleyen ekip, çalışmalarını 2011 yılından beri düzenli olarak gerçekleştirmektedir.

6-9 Aralık 2017 tarihleri arasında TİM tarafından İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası etkinliklerine Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencilerimizden Iraz Yağmur ULUTAŞ, Sena İĞSEN ve Simge BEKTAŞ, İşletme Mühendisliği Bölümü öğrencilerimizden de Azime AKSOY, Berkay ILGIN, Büşra SAKARYA, Candan TEKİNASLAN, Edanur DURDU ve Zeliha TÜREL İnovaTİM aracığıyla katılmışlardır.

 

Bölüm mezunlarımızın Yüksek Lisans kabulü!

Endüstri Mühendisliği bölümü mezunlarımızdan bölüm birincisi Bilge KAÇMAZ ve bölüm ikincisi Paşa Çiçeklidağ İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde Yüksek lisansa kabul edilmişlerdir. 2017/2018 Güz döneminde eğitime başlayacak öğrencilerimize başarılarının devamını dileriz.

 

Öğrencilerimiz Erasmus Kapsamında Staj Yapma Hakkı Kazandı

Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencilerimizden Merve Ceren TAŞKENT Erasmus projesi kapsamında İrlanda'nın başkenti olan Dublin'de yer alan Dublin College of Advanced Studies'de ve bilinen ismiyle DCAS' de pazarlama departmanında, Bilge KAÇMAZ ise Erasmus projesi kapsamında Dublin de yer alan Grafton College of Management Sciences isimli şirkette pazarlama departmanında staja başlamıştır. Şirkette yeni başlanacak olan liderlik konulu projede yer alacak ve Türkiye'de bu projenin tanıtılması konusunda destek olacaktır.

 

Bölümümüz ilk mezunlarını verdi

Alanya Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi ilk mezunlarını Endüstri Mühendisliği Bölümünden verdi.  2013 Eylül ayında lisans eğitimine başlayan bölümümüz 2016-2017 Eğitim- Öğretim yılında öğrencilerini mezun etmiştir.

 

Öğrencimiz Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Ekonomi Bakanlığı himayesinde gerçekleştirilen organizasyona davet edildi

Mühendislik fakültemiz derece öğrencileri Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Ekonomi Bakanlığı himayesinde gerçekleştirilen organizasyona davet edilmiş ve 8-9-10 Aralık 2016 tarihinde İstanbul Kongre Merkezinde gerçekleşen Türkiye İnovasyon Haftasına katılmıştır. Bölümümüz öğrencilerinden Bilge KAÇMAZ organizasyona katılmıştır. 55 000 kişinin ziyaret ettiği bu organizasyonda üniversitemiz adına açılan stantta öğrencilerimiz  tanıtım yapma fırsatını elde etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız, Bakanlarımızın, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı ve alanında uzman bir çok yönetici ve iş adamlarının yaptığı konuşmaları dinleme ve onlarla yüz yüze görüşüp tanışma fırsatı elde etmişlerdir. (29.12.2016)

 

Lojistik Yönetimi dersi kapsamında Teknik Gezi yapıldı

Endüstri Mühendisliği Bölümü Lojistik Yönetimi Dersi Öğretim Görevlisi Ufuk AYDOĞMUŞ, Nisan 2016’daki bir derslerini öğrencilerle uygulamalı olarak Alanya Metro Markette gerçekleştirdiler. Böylece öğrencilerimiz teorik bilgilerini pratikte nasıl kullanacaklarına dair fikir sahibi oldular.

 

Bölümümüzce “Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP)” konulu konferans düzenlendi

Endüstri Mühendisliği Bölümü Veri Tabanı Sistemleri ve Yönetimi Dersi kapsamında Nisan 2015’te Alanya Mühendislik Fakültesi Öğrenci Topluluğu desteği ile Oğuzhan Arslan ve Sabri Tüysüz'ün konuk edildiği "Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP)" konulu konferans organizasyonu düzenlendi.

 

Bölümümüzce “Teknolojik Girişimcilik” konulu konferans düzenlendi

Endüstri Mühendisliği Bölümü Yönetim Bilişimi Dersi kapsamında Alanya Mühendislik Fakültesi Öğrenci Topluluğu desteği ile Mart 2015’te Koray G. Bahar’ın sunduğu “Teknolojik Girişimcilik” konulu konferans organizasyonu düzenlendi.

 

Bölümümüz öğrencileri için teknik gezi düzenlendi

Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencileri ile Antalya Yağ Sanayii’ne Kasım 2014’te teknik gezi düzenlenmiştir.

 

 
Eski Site